اسکنر تشخيص اصالت مواد غذايي و دارو

Print Friendly

تا به حال به اين فکر افتاده​ايد چکونه مي​توان از صحت اطلاعات درج شده بر روي برچسب  مواد غذايي با آنچه در بسته بندي است مطمئن شد؟ در ادامه با ديجيت همراه باشيد تا براي شما بگوييم که اسکنر شرکت Stratio، چگونه مي تواند براي شما یک آزمون تاييد بگيرد.

شرکت استراتيو هفته آينده در نمايشگاه CES 2016 لاس وگاس از اسکنر مادون قرمز جديد خود پرده برداري مي​کند. اين اسکنر توانايي بدست آوردن تمامي اطلاعات مواد غذايي، دارويي و ديگر اشياء را دارد. اين اطلاعات بر روي گوشي هوشمند شما نمايش داده مي شود. اين اطلاعات از تاريخ ساخت و انقضاء تا مواد تشکيل دهنده و خلاصه تمامي اطلاعات را ننمايش مي دهد.

شرکت Stratio با توجه به اطلاعات و نگراني هاي مصرف کنندگان اقدام به ساخت اين دستگاه نموده است. طبق گزارش سال ۲۰۱۳ بيش از ۳۰ درصد از ماهي ها در فروشگاه ها و رستوران ها تاريخ مصرف آنها گذشته و يا بيش از ۴۰ درصد از داروها داراي مواد تشکيد دهنده گياهي غير قابل تاييد و يا ۸۰ درصد از داروهاي وارداتي بدون مجوز مي باشند.

با اين حال پاسخ به اين سوال که آيا مواد غذايي که مي خوريد سالم و تازه هستند؟ يا داروهايي که استفاده مي کنيد ضرري براي شما ندارند و يا ايجاد آلرژي در شما نمي کنند؟

 

jae-hyung-lee

جائه هیونگ لی، مدیر عامل شرکت Stratio.

اين دستگاه دقيقاً يک طبف سنج است مثل آنچه که در علم فضا تلسکپ ها با استفاده از طيف سنجي مي توانند به مواد ترشکيل دهنده ستاره پي ببرند.

نور ليزر وقتي به مواد تابانده مي شود بازتابي دارد. هرماده نور را با طيف خاصي منعکس مي کند و محاسبه اين ميزان و اندازه گيري فرکانس آن منجر به شناسايي عناصر تشکيل دهنده در سطح ملوکولي آن مي شود.

درون اين اسکنر از ماده ژرمانيوم استفاده شده تا بتواند موج کوتاه مادون قرمز که از انعکاس بر روي مواد حاصل مي شود را دريافت کند. هر مولکول با فرکانس خاصي مرتعش مي شود. همچنان که اثر انگشت براي هر شخصي يکسان است. ارتعاشات هر مولکول هم يکسان است تاجايي که به آن “اثر انگشت نوري” مي گويند. داده ها از طريق مقايسه با الگوريتمي که در پايگاه داده که در شرکت استراتيو وجود دارد، نسبت به شناسايي مواد اقدام کرده و جواب اين آزمايش به گوشي فرد ارسال مي شود.

البته در اين باره شرکت سيسکو هم اقدام به طراحي و ساخت دستگاه مشابهي کرده که به گفته مسئولان اين شرکت قيمت آن حدود ۲۵۰ دلار است و توانايي اسکن قرص هاي مسکن و يا بدست آوردن ارزش غذايي براي افرادي که رژيم دارند مفيد است.

شرکت Stratio ادعا دارد که دستگاه آنها طيف وسيعي از مواد را در بر مي​گيرد، که قادرند اطلاعات کاملي را به کاربر خود بدهند. اين دستگاه همچنين قادر به تشخيص داروهاي تقلبي، پرچسب تقلبي و همچنين کمک به افرادي که توانايي خواندن اطلاعات ريز بر روي بروشورها را ندارند کند. همچنين افرادي که به دليل بيماري ويا رژيم بايد از خوردن بعضي مواد غذايي و دارو اجتناب کنند، با اين اسکنر به سادگي مي توانند بر روي اين گونه مواد کنترل داشته باشند.

به گفته مدير عامل شرکت Stratio چشمان ما مهمترين ابزار براي ارزيابي اطراف ماست، ولي به نظر مي رسد امروزه چشمان ما به تنهايي قادر به انجام اين کار نيستند.

اين دستگاه در حال حاضر با اندرويد و ios سازگاري دارد و به گفته شرکت Stratio عرضه آن در ماه ژوئن ۲۰۱۶ خواهد بود و قيمتي حدود ۲۰۰ دلار براي آن در نظر گرفته شده

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A