داروي جديد درمان ريزش مو مورد تائيد FDA

Print Friendly

تاکنون چه روشهايي را براي درمان ريزش مو و طاسي سر استفاده کرده ايد. استفاده از مواد آرايشي، داروهاي ترکيبي، پيوند مو، کلاه گيس و… ولي هيچکدام آنچنان که بايد جوابگو نبودند و هرکدام مشکلي داشتند.

در تحقيقات جديدي که دانشمندان انجام دادند دريافته اند که با مسدود کردن فعاليت آنزيم هاي خاص مي توانند انواع خاصي از ريزش مو را درمان کنند. با اين روش رويش جوانه جديد مو ظرف ۱۰ روز شروع مي شود.

سال گذشته، محققان در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا هنگام درمان alopecia areata (با نام مستعار طاسی نقطه ای)، که یک بیماری خود ایمنی است و باعث از دست دادن مو مي شود دريافتند، يکي از داروهاي مهار کننده، داراي آنزيمي است به نام ادم کیناز (JAK) که در فوليکول هاي مو باعث خاموش کردن مکانيزم خود ايمني مي​شود، چنانچه به صورت خوراکي مصرف شود، مي تواند در بعضي افراد باعث رشد مجدد موشود.

enzyme-baldness-1

از راست به چپ-استفاده از مواد JAK باعث رويش مو در موش طاس شده بعد از ۵ روز – در موش دوم بعد از ۱۰روز باعث رويش مجدد مو شده و در موش کنترل طاسي همچنان باقيست. پس از سه هفته درمان، محققان می گویند تمام موهاي موش دوباره رشد کردند. اين روش همچنین باعث تولید مو از فولیکول های مو انسان هم شده است.

کریستیانو مي گويد:”ترکیبات زیادی است که می تواند فولیکول های مو را به رشد مجدد ترقيب کنند، اما تنها اين ترکيب است که مي تواند اين فرايند را به صورت دائم و اثر گذار داشته باشد”
دو داروی مورد استفاده در مطالعه در حال حاضر توسط سازمان غذا و داروی آمریکا، یکی برای درمان بیماری های خون و دیگری برای آرتریت روماتوئید تایید شده است. در حالی که محققان می گویند این احتمال وجود دارد آنها را براي استفاده در مسیر مشابه موش ها در انسان هم عمل کنند.

کریستیانو ادامه مي دهد براي اينکه به راه درمان قطعي ريزش مو برسيم بايد تحقيقات گسترده تري را در باره اثرات مهار کنندگي JAK و استفاده از فرمولاسيون جديد آن برسيم.
دانشمندان می گویند آنها در حال حاضر تحقیقات در این زمینه با آزمایش های بالینی بوسيله دو دارو برای درمان پسوریازیس پلاک و آلوپسی آره آتا آغاز شده است.
یافته تیم در مجله علوم پیشرفت منتشر شد.

بر گرفته از:Columbia University

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A