صدف غول پيکري که الهام بخش صفحه هاي نمايش آينده خواهد شد!

Print Friendly

گروهي از محققان دانشگاه کاليفرنيا در سانتا باربارا، صدف غول پيکري را کشف کرده​اند، که براي نمايش رنگ سفيد، مشابه آنچه امروزه در نمايشگر هاي تلويزيون و يا گوشي هاي هوشمند، با ترکيب رنگ هاي قرمز، سبز و آبي،  نشان مي دهند، استفاده مي کند.

اين صدف های بزرگ در صخره های مرجانی در اقیانوس آرام و اقیانوس هند پیدا شدند و می توانند تا ۱۰۰ سال زندگی کنند، و به اندازه​ي ۱۱۹ سانتی متر برسند. اين رشد در نتيجه یک رابطه همزیستی با جلبکي است که در داخل پوسته صدف زندگي مي کند. فضولاتي که صدف توليد مي کند، صرف تغذیه جلبک مي شود. و جلبک هم از طريق فتوسنتز، کربوهیدرات براي صدف ايجاد مي کند.

در مطالعه​اي که بر روی اين صدف ها صورت گرفت، مشخص شد تولید سلول های که نور توليد مي کنند، فقط در داخل لبه پوسته صدف قرار دارند که در نتیجه ساختارهاي چند لايه کوچکي از پروتئين است که مانند آينه عمل مي کند. که با استفاده از طول موج​هاي آبي، سبز و سفيد (طلايي) که منتشر مي کنند توليد نور مي کنند.

دانشمندان در حال برسي بيشتر در اين مورد هستند، تا بتوانند با همين روش نور توليد کنند.

از آنجا که بسیاری از صفحه نمایش امروزي براي  تولید نور از LED یا منبع نوری دیگري استفاده مي کنند، توليد نور براي اين صفحات، مشابه آنچه در اين صدف ها صورت مي گيرد، مي تواند منجر به توليد نمايشگرهايي شود که هم مصرف کمتري دارند و هم گرماي کمتري ايجاد مي کنند، در نتيجه مصرف انرژي کمتري هم دارند.

انجام مي شود، باعث  و صدف تنها نیاز به نور خورشید را به اصل همین کار را، محققان امیدوارند به استفاده از آنچه آنها یاد بگیرند از صدف برای ساخت یک صفحه نمایش رنگی بازتاب که با نور محیط کار منابع مانند نور خورشید و یا نور طبیعی محیط داخلی. در نتیجه می تواند به ایجاد گوشی های هوشمند، تبلت و تلویزیون که با استفاده از قدرت کمتر و راحت تر بر روی چشم منجر شود.

این تیم تحقیقاتی همچنین برای ساخت سلول های خورشیدی کارآمدتر از ترکیب ساختارهای انعکاسی، مشابه آنچه که در اين صدف ها است تلاش مي کنند.

آمیتا گوشال، فوق دکترا در دانشگاه کالیفرنیا سانتا باربارا گفت:“اگر ما بتوانيم به یک سیستم جمع آوری نور مشابه آنچه در اين صدف​ها وجود دارد دست يابيم، مي توانيم سلولهاي خورشيدي سه بعدي بسيار کارآمد تري را بسازيم، که علاوه بر سبک بودن، احتياج به فضاي کمتري دارند، در حالي که راندمان بالاتري نسبت به نمونه هاي امروزي خواهند داشت.

یافته های حاصل از این تحقیقات توسط جامعه نوری در شماره ژانویه ۲۰۱۶ نفر از ها Optica منتشر شده است.

منبع: The Optical Society

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A