پروژه فرانسه براي تامين برق از جاده​هاي بين شهري

Print Friendly

سگول رويال وزير محيط زيست و انرژي فرانسه اعلام داشت، قرار است در پنج سال آينده با پوشش ۱۰۰۰ کيلومتر از جاده هاي اين کشور با سلولهاي خورشيدي، انرژي ميليون ها خانوار را تامين کند.

شرکت کولا طي پنج سال با ساخت و توسعه پانل هاي خورشيدي مخصوصي به نام Wattway توانست با قرار دادن آنها در معرض نور خورشيد، به ازاي هر يک متر از آنها برق يک خانواده را (به جز گرمايش) تامين کند.
طبق محاسبات انجام شده چنانچه ۱۰۰۰ کيلومتر از جاده هاي فرانسه توسط اين سلولهاي خورشيدي (وات وي) پوشيده شوند، قادرخواهند بود برق مورد نياز ۵ ميليون خانه معادل ۸% جمعيت فرانسه را از راه انرژي هاي تجديد پذير تامين کنند.

اين پانل های تنها ۷mm ضخامت دارند، هزینه و زماني که براي نصب و مقاوم سازی آنها در جاده ها استفاده مي​شود نسبتا ارزان و سریع است، با حداقل اختلال در ترافیک.

جاده هاي خورشيدي۲

تکنولوژی توسعه پيدا کرده Wattway اين امکان را به اتومبیل ها و کامیون​ها مي​دهد تا بتوانند بدون لغزش بر روي آن حرکت کنند. چون چسبندگي سطح آن مانند آسفالت بوده و در بارندگي ايمني آن از بين نمي​رود.

تعداد ديگري از کشور ها هم پروژه هاي مشابهي را اجرا کرده اند که در مقابل اين پروژه بسيار کوچک هستند. مثلا در هلند پروژه solarising که در سال ۲۰۱۴ اجرايي شد و در آن ۷۰متر از يک مسير دوچرخه سواري با سلول هاي خورشيدي پوشانده شد. و يا در آمريکا که يک کمپين به نام Indiegogo تشکيل شد تا با هزينه ۲ ميليون دلار جاده هايي را ساختند که بوسيله جذب نور خورشيد بتواند برف و يخ روي خود را ذوب کند.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A