توانايي گوشي هوشمند براي آزمايش خون!

Print Friendly

اخيرا” محققين در حال اختراع يک دستگاه قابل حمل مغناطيسي هستند که از طريق اتصال به گوش​هاي هوشمند مي تواند همانند يک آزمايشگاه سيار عمل کرده و از طريق آزمايش خون، به تشخيص بيماري در خانه به شما کمک کند.

امروزه گوشي​هاي هوشمند، کامپيوترهاي قابل حملي هستند که همزمان کار چندين و چند دستگاه را انجام مي دهند مثل: دوربين چند مگاپيکسلي، کنسول بازي، دستگاه ضبط و پخش موزيک و… اما محققين در تلاشند که بتوانند از گوشي​هاي هوشمند در جهت مقاصد پزشکي استفاده کنند(همانند گزارشي که در ديجتِ در زمينه​ي تشخيص اوتيسم، به آن اشاره شده است) اين گزارش در ارتباط با انجام آزمايش خون با استفاده از گوشي هوشمند است.

ساده​ترين آزمايش خون شامل اندازه​گيري تعداد سلول​هاي قرمز و سفيد خون است. روش استاندارد براي طبقه​بندي و شمارش سلول​هاي خون از طرفي پيچيده و گران​قيمت و از سوي ديگر فشرده و وقت​گير است. در حال حاضر، دانشمندان يک دستگاه به اندازه​ي يک فانوس اختراع کرده​اند که مي​تواند با استفاده از صفحات مغناطيسي، سطح سلولهاي خوني را اندازه​گيري کند. با اتصال اين دستگاه به گوشي هوشمند مي​توان تست پزشکي را به سادگي، به سرعت و مقرون به صرفه انجام داد.

براي استفاده از تصويربرداري اين سيستم مغناطيسي قابل حمل به نام i-LEV ، يک گوشي هوشمند در بالاي لنز اين دستگاه قرار داده مي​شود به طوري که دوربين دستگاه مي​تواند با نگاه کردن به لوله​هاي پر شده با خوني که از طريق خراش بر روي انگشت گرفته شده و حجمش برابر با ۳۰ ميکروليتر و به اندازه​ي يک دانه برنج است، نتيجه​ي آزمايشي را از طريق يک آينه و نور يک LED بدست آمده، در معرض ديد کاربر قرار دهد. اندازه​ي کل کيت ۱۶ × ۱۰ سانتي​متر است.

دستگاه مقداري از نمونه​ي خون گرفته شده را به کمک ميدان مغناطيسي جذب و  با استفاده از يک ماده شيمايي به نام gadobutrol که پارامغناطيس است، رنگ​آميزي مي​کند. اين نمونه​ها بين دو آهن​رباي دراز و نازک(تقريباً به اندازه​ي يک خلال دندان) قرار داده شده و هر آنچه که در اين ميدان مغناطيسي شناور است اندازه​گيري مي​شود.

سلول​هاي شناور بسته به ميزان تراکم و نوعشان در ارتفاع​هاي مختلف اين ميدان مغناطيسي شناور مي​شوند و از اين طريق دستگاه به راحتي مي​تواند طي حدود ۱۵ دقيقه عمل جداسازي سلول​هاي سفيد و قرمز را انجام دهد.

محققين روشي براي اندازه​گيري دقيق تراکم سلولي در يک سطح تک سلولي ابداع کرده​اند و بر اساس تعادل بين وزن و نيروي مغناطيسي سلول​هاي سفيد و قرمز را از هم جدا مي​سازند.


با گوشی هوشمند متصل به اين دستگاه می توان سلول های خون رابا استفاده از i-LEV مشاهده کرد. پس از آن برنامه های کامپیوتر به صورت اتوماتیک مي​تواند تعداد سلول های خون را در کمتر از ۳۰ ثانیه محاسبه نمايد.

محققان اشاره کردند که  i-LEV می تواند کارهايي بیشتري از اندازه گیری سطح خونی سلول انجام دهد. به عنوان مثال، ​مي​تواند براي تشخيص سلول های سرطانی و سلول های ناهنجار و متفاوت شناور، از سلول های سالم از آن استفاده کرد. اين اختراع نیز می تواند نظارت بر اثرات داروها بر سلولهای برای پژوهش های کاربردی کمک کند.

 


به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A