آسیب پذیر بودن وسایل هوشمند در برابر حمله های سایبری

Print Friendly

هرچه بیشتر به اینترنت متصل باشيد، آسیب پذیري شما هم بيشتر مي​شود. دایره حمله هکرها تنها منحصر به اطلاعات دنیای مجازی نیست. هکرها می توانند به همه ابزارهایی که به اینترنت متصل هستند دسترسی داشته باشند و در زندگی خصوصی افراد اختلال ایجاد کنند.

یواو لیترسدورف مدیر شرکت ایل ونچرس می گوید: «اکنون همه چیز به اینترنت متصل است. تقريباً ۲۰ درصد خودروهای توليد شده در سال ۲۰۱۵  آمریکا، از طریق سیم کارت یا هر امکان دیگری با اینترنت در ارتباط هستند. بنابراين وقتي که این همه ابزار متصل به اینترنت دارید باید آنها را ایمن سازید.»

سال گذشته هکرها توانستند از راه دور به کامپيوتر جیپ های چروکی در آمریکا دسترسی پیدا کرده و سیستم موتور، فرمان و ترمز آنرا در اختیار گیرند. همین مسئله درباره خودروهای تلسا نیز روی داد و هکرها موفق به خاموش کردن موتور این خودرو ها شدند.

یواو لیترسدورف در این باره می افزاید: «امنیت سایبری شايد تا يک سال گذشته اولويت اول نبود. ولي پس از هک سیستم خودروهایی مانند جیپ و تلسا امنیت سایبری یکی از سه اولویت اصلی شده است.»

خودروها هر سال در حال هوشمندتر شدن هستند. تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۵۰ میلیون خودروی هوشمند (متصل به اینترنت) در سراسر جهان وجود خواهد داشت. احتمال حمله های سایبری نیز به همین میزان افزایش پیدا خواهد کرد. به همين دليل تولیدکنندگان در جستجوی ساز و کارهای امنیت سایبری خودروها هستند.

معاون مدیریت شرکت تاور سک می گوید: «خودروهای مدرن بیشتر و بیشتر به سیستم رایانش ابری (cloud) متصل می شوند. و همين امر، خطر حمله های سایبری را از سوی هکرها بر روي خودروها را بيشتر مي کند. بدبن ترتيب هر فردی می تواند حمله گسترده ای را از طریق اینترنت، برای خودروهای بسیاری طراحی کند و با رخنه به سیستم ارتباطی، به ایمن ترین ساز و کار امنیتی خودروها دسترسی یابد. به این ترتیب می تواند کنترل مهمترین بخشهای خودرو یعنی فرمان و ترمزها را در دست گرفته و در نهایت زندگی انسانها را به خطر اندازد.»

بهره گرفتن از اینترنت برای انجام کارهای خانه می تواند خطراتی به همراه داشته باشد. هکرها می توانند از این طریق به اطلاعات شخصی دست پیدا کنند. در برابر این تهدیدات ابزارهای امنیتی پیش بینی شده اند.

یوسی آتیاس، مدیر شرکت «دوجو لابس» که در زمینه امنیت سایبری فعالیت می کند درباره پیشرفتهای به دست آمده می گوید: «ساز و کار امنیتی به صورت خودکار، رفتار ابزارها را تحلیل می کند و هنگامیکه ناهنجاری وجود دارد، کاربر را از وجود آن آگاه کرده و فعالیت را متوقف می سازد.»

ابزارهایی که قابلیت هدایت شدن از طریق اینترنت را دارند در حال همه گیر شدن هستند. گرچه حمله های سایبری عمدتا رایانه ها را هدف قرار می دهند و به این ابزارها حمله های کمتری شده است ولی این به معنای امن بودن این ابزارها نیست.

یوسی آتیاس در این باره می افزاید: «بیشتر افراد در زندگی روزمره شان با ابزارهای متصل به اینترنت سر و کار دارند. از یک سو، این ابزارها زندگی آنها را ساده و راحت تر می کند. از سوی دیگر اگر این ابزارها به اندازه کافی از امنیت برخوردار نباشند می توانند دردسر ساز شده و اجازه نابهنجاری و یا وقوع جرایم سایبری مانند دزدیده شدن اطلاعات را فراهم سازند.»

موسسه مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک برآورد کرده که جرایم سایبری در کل جهان سالانه در حدود ۳۴۵ تا ۵۳۰ میلیارد یورو خسارت به بار می آورد. در همین حال، شمار شرکتهایی که بخش عمده ای از سرمایه خود را بری طراحی ساز و کارهای مناسب برای مبارزه با حمله های سایبری اختصاص می دهند رو به افزایش است.

منبع:يورونيوز

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A