روش جديد در تهيه نان براي افراد ديابتي

Print Friendly

يک خبر خوب براي افراد ديابتي که نان خيلي دوست دارند، به تازگي گروهي از دانشمندان دانشگاه ملي سنگاپور با استفاده از رنگ دانه هاي گياهي، نان هايي را تهيه کرده اند که زمان هضم ديرتري دارند، بنابر اين نشاسته آنها ديرتر وارد خون مي شود، در نتيجه قند خون به يکباره بالا نمي رود، در ادامه با ديجيت همراه باشيد تا ببينيم چگونه اين کار شدنيست!

يک تیم تحقيقاتي به سرپرستي پروفسور ژو وي بيائو از دانشگاه ملي سنگاپور، نشان دادند که وقتی خمیر را با یک درصد از عصاره آنتوسیانین که از برنج سیاه و سفید در دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد (۳۹۲ درجه فارنهایت) برای هشت دقیقه پخته شد، تهيه مي کنند، نرخ هضم نان را ۱۲٫۸ درصد کاهش مي دهد. و وقتي که مقدار آنتوسیانین تا چهار درصد افزایش دادند، دریافتند که نرخ هضم کندتر شده و به ۲۰٫۵ درصد مي رسد.

دلیل این اتفاق که به واسطه آنتوسیانین رخ مي دهد، می توانید وجود آنزیم های گوارشی مهار کننده باشد که هضم را آهسته تر مي کند که باعث بهبود کنترل قند خون در این فرآیند مي شود.

علاوه بر این کاهش سرعت هضم غذا، اضافه کردن آنتوسیانین به مواد غذایی، خواص درمانی دیگري هم دارد، محققان می گویند: آنتوسیانین سرشار از آنتی اکسیدان است، که می تواند کمک به جلوگیری از بیماریهای قلبی عروقی، بیماری های عصبی، سرطان و التهاب شود.

تحقيقات اوليه بر مي گردد به سال ۲۰۱۴ زمانی که اين تیم تحقيقاتي به نحوه تخریب آنتوسیانین در طول زمان پخت نگاه کرند. در آن زمان، آنها دریافتند کهوقتي تنها ۸ درصد از آنتی اکسیدانی در پوسته نان و يا خرده نان باشد، باعث حفظ نان مي شود حتي وقتي که در ۲۴۰ درجه سانتی گراد (۴۶۴ درجه فارنهایت) به مدت ۱۲ دقيقه در حال پخت باشد.

پروفسور ژو مي گويد: “نتایج نشان می دهد که در واقع يک روش عملی برای تهيه محصولات غذایی از طریق غنی سازی با آنتوسیانین، مي تواند ما را در تهيه ديگر مواد غذايي همچون بيسکويت ، کيک و يا ديگر مواد برساند.”

آنتوسیانین ها علاوه بر برنج سیاه و سفید، در مولکولهاي به نام فلاونوئیدها، نيز وجود دارد. مانند انواع توت ها، غلات و سیب زمینی شیرین .

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A