Sky Wall شکار کننده پهبادهاي غير قانوني

Print Friendly

پهبادها همچنان که قابليتهاي کارآمدي براي ما دارند، مثل نقشه برداري، محافظت از مرزها، فيلم برداري، مقابله با دشمنان و خيلي از کارهايي که به راحتي مي توانند به بهترين شکل انجام دهند، مي تواند گزينه مناسبي براي افراد و يا گروه هاي تبهکاري و تروريستي باشند که براي رسيدن به اهداف خود از هيچ اقدامي فروگذار نيستند. با اين حال محققان و شرکتهاي امنيتي در کشورهاي مختلف هر کدام اقداماتي را در اين باره انجام داده اند، از عقاب هاي آموزش دیده گرفته تا از کار انداختن اين پرندگان بدون سرنشين توسط پرتو هاي راديويي.

اما به تازگي برای مقابله با هواپیماهای بدون سرنشین سرکش و جلوگيري از ورود غیر قانونی به حریم هوایی نقاط حساس، رویکرد يک شرکت مهندسي بریتانیايي به نام دنياي باز استفاده از سيستم دوش پرتاب Sky Wall (ديوار آسمان) است که ميتواند با استفاده از شبکه توري مانندي که بعد از شليک در هوا به قطر ۱۰۰ متر ايجاد مي کند، هر نوع پهبادي را به دام اندازد. يکي از مزيت هاي اين روش شکار همزمان چندين پهباد کنار هم است.

انجام اعمال تروريستي با هواپیماهای بدون سرنشین، از چند سال گذشته محبوبیت زيادي پيدا کرده است، بنابراين نگرانی از  اين حملات هم در حال افزايش است. از کمین در اطراف دفتر نخست وزیر ژاپن و يا فرود در محوطه کاخ سفید از جمله همين موارد مي تواند باشد.

عملکرد اين سيستم به اين صورت است که ابتدا با استفاده از گاز فشرده يک مخزن را که در آن يک شبکه توري و يک چتر نجات قرار دارد را به سمت هواپيماي بدون سرنشين پرتاب مي کند. اين مخزن، کنترل شده و در زمان مناسب تور را در هوا باز مي کند تا هواپيماهاي غير مجاز را در دام بياندازد. سپس با استفاده از چتر نجات، هواپيماهاي به دام افتاده را آرام به زمين مي نشاند.

کاربر با استفاده از سيستم نشانه گيري Smart Scope که متشکل از یک مسافت سنج لیزری و واحد اندازه گیری حرکتی است مي تواند به صورت اتوماتيک مسیر پرواز هدف و نقطه برخورد را مشخص کند، سپس زمان مناسب شليک را از طريق پخش صداي بوق به اطلاع کاربر رسانده تا اقدام به شليک کند.

چتر و توري مورد استفاده را مي توان براي دفعات متعدد استفاده کرد.

سيستم  Sky Wall به راحتي قابل حمل است، هر چند که به نظر می رسد بسیار پیچیده باشد، می تواند با حداقل آموزش مورد استفاده قرار گیرد. کل سیستم وزني معادل ۱۰ کیلوگرم (۲۲ پوند) دارد که می توان در هشت ثانیه آماده شليک دوباره شود.

هنوز قیمتي براي آن مشخص نشده اما انتظار مي رود تا پايان سال اين سيستم وارد بازار شود.

منبع: Open Works

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A