یقه راهنمای تویوتا برای نابینايان و کم بینايان

Print Friendly

استفاده از وسايل نقلیه مستقل براي نابينايان و کم بينايان از وعده هايي است که دست انداران سالهاست به دنبال تحقق آن هستند. با اينحال شرکت خودروسازي تویوتا، به دنبال گسترش مزایای استفاده از فناوري هاي نوين براي کمک به اين افرادا از طريق توسعه گجتهاي پوشيدني است که مي تواند با برقراري ارتباط و تشخيص محيط اطراف، اطلاعات را از طريق نشانه هاي صوتي و ارتعاش به شخص منتقل کند.

اين گجت که حاصل توسعه پروژه Blaid تویوتا است، در نظر اول مانند یک نعل اسب است که کمي تغییر شکل داده و بر روي گردن قرار مي گيرد، تا جایگزین ديگر عوامل کمکي مانند عصا، سگ راهنما و دستگاه های GPS شود. دستگاه Blaid با در نظر گرفتن نياز کاربر، اطلاعات بیشتری را از محیط پیراموني به فرد مي دهد.

toyota-blaid-2

بر خلاف هدست مایکروسافت که چند سال پیش معرفي شد، و با استفاده از GPS متکی بر نقشه های مشروح و شبکه ای از چراغ های بی سیم کار مي کند، دستگاه تویوتا با استفاده از دوربین داخلی برای تشخیص محیط اطراف مي تواند مکانهاي را که GPS آنجا نمي توان عمل کند و نقشه اي هم براي آنجا نيست، مانند ساختمانها، اماکن عمومي، دستشویی، علائم، پله برقی، پله ها و دربها را تشخيص دهد. کاربران می توانند از ویژگی های خاص محل، توسط پيغام هاي صوتی و یا ارتعاشاتي که به پوشنده دستگاه منتقل مي کند مطلع شوند

البته به گفته تیم توسعه در آينده امکانات ديگري همچون توانايي نقشه برداری، تشخیص اشیاء و فن آوری تشخیص چهره نیز به دستگاه افزوده خواهد شد.

toyota-blaid-3

داگ مور، مدیر رباتیک تویوتا مي گويد: “ما معتقدیم پرداختن به چالش تحرک مردم با تحرک محدود نقش به سزايي در بازگشت اين افراد به جامعه را دارد، و این پروژه دارای پتانسیل بالايي براي غنی سازی زندگی افرادی است که نابینا و کم بینا می باشند.”

منبع: تویوتا

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A