خوابگاه اتوبوسي، مکاني جديد براي خواب بي خانمانها

Print Friendly

یکی از مشکلات در پرداختن به بی خانمانها، تغييرات جمعیتي آنها در مکان هاي مختلف و در مقاطع زماني کوتاه است. خوابگاه هاي اتوبوسي مي توانند خيلي سريع، با توجه به جمعيت و نياز به آنها خدمات ارائه دهند.

ایده استفاده از خوابگاه هاي اتوبوسي بر مي گردد به کشور استرالیا زماني که در سال ۱۹۹۳ سیمون رو خود تجربه بی خانمانی را به دليل نداشتن توانايي پرداخت اجاره خانه اش مجبور به ترک آن شد. او تا چهار ماه را در اتومبيل خود سپری کرد، و در آنجا زندگي گذراند. زيرا توانايي اجاره مسکن جديد و پرداخ هزينه هاي آن را نداشت. در حالي که او يک ماشين داشت که در آن زندگي کند، افرادي هم بودند که شب ها را در کنار خيابان به صبح مي رساندند.

او در صفحه شخصي خود Go Fund Me اين داستان غم انگيز را بيان کرده و مي گويد:” تلاش يک بي خانمان برای خوابيدن بر روي بتن سفت و سرد، در وسط روز آن هم در یک خیابان شلوغ، من را تحت تأثير عمیق قرار داد” . البته این داستان بيان کوچکي از مشکلات زيادي است که بي خانمان ها همه روزه با آن دست به گريبان هستند، خوابيدن در خیابان آن هم با هر شرايط آب و هوايي، آزار و اذيت شبگردان، و يا مورد سرقت واقع شدن، شرايطي که شايد خيلي از افراد جامعه هرگز آنرا تجربه نکنند.

سیمون رو مي گويد: در ابتدا به دنبال راه هایی بودم که اين افراد بتوانند در يک مکان امن حداقل خواب راحتي داشته باشند، که ايده خوابگاه اتوبوسي به ذهنم رسيد. اتوبوس به راحتي مي تواند تغيير مکان داده و هرجايي که اين افراد تجمع داردن، مکاني گرم و امن براي خوابيدن در اختيارشان قرار دهد.

رو می گوید با توجه به تجربه نقشه کشي که داشت به راحتي توانست اتوبوسي را طراحي کند که بتواند اين خدمات را ارائه دهد. اين طرح که شامل ۲۲ اتاقک فردي، دو توالت، ۲۲ کمد برای وسایل شخصی و هشت آشیانه براي نگهداري حیوانات خانگی است، “حیوانات خانگي برای سلامت روانی افراد بی خانمان، مهم هستند” البته پناهگاه هايي هم هستند که برای حیوانات تهیه شده اند و داراي یک سیستم امنیتی، با نور داخل و خارج هستند.

هر اتاقک شبيه اتاق در خانه هاي معمولي داراي قفل، يک تلفن داخلي که امکان برقراري ارتباط با اتاقک هاي کناري خود دارد، يک تخت با تشک، بالش، ملحفه و پتو که روزانه تعويض مي شود به علاوه ي يک پورت USB براي شارژ تلفن همراه، چراغ داخلي، فقل کشويي از داخل، دريچه براي تنظيم هوا و يک تلويزيون کابلي که يکي از شبکه هاي آن تبليغات براي کمک و پشتيباني از اين افراد برنامه پخش مي کند.

این تلویزیون ها نقش بسيار مهمی براي ايجاد ارتباط دوباره اين افراد با جامعه را بازي مي کند. وجود تلويزيوني که کنترل آن در اختيار خود شخص باشد و يک رختخواب، استراتژي ايجاد حداقل احساس آرامش را ايفا مي کند.

رو می گوید که او نمونه اوليه اتاقک خواب را در خانه خود ساخته، و به مدت سه هفته در آن خوابيده است تا ببيند آيا واقعاً مي تواند به راحتي در آن خوابيد، تا وقتي در اتوبوس قرار ميگيرد، بيشترين راحتي را براي فرد داشته باشد.

مساله مهم در طراحی اين خوابگاه اتوبوسي تضمین ایمنی و امنیت برای کاربران آن است. در اين خوابگاه هاي اتوبوسي یک نگهبان مسئول و سرپرست در طول شب، مراقب اوضاع مي باشد. در حالي که درب تمام اتاقکها قفل است، و سرنشينان مي توانند با آرامش خاطر بخوابند، نگهبان هم در يک اتاقک مجزا در جلوي اتوبوس کنار توالت مستقر شده است که بتواند به خوبي تمامي قسمتهاي داخلي اتوبوس را رسد کند.

اگرچه در اين خوابگاه هاي اتوبوسي، توالت وجود دارد، اما خبري از دوش نيست. رو می گوید این تصمیم بر این اساس گرفته شده که دوش چون فضاي بيشتري را اشغال مي کند و از طرفي وقتي قرار است براي  ۱۸ تا ۲۲ نفر امکان دوش گرفتن فراهم شود، بايد کل فضاي اتوبوس را به حمام اختصاص داد. به همين خاطر براي حل اين مشکل، اتوبوس هايي را طراحي کرده ايم که داراي ۲۰ دوش است و نياز ۴۰ تا ۶۰ نفر را برآورده مي کند. از اين حمام هاي اتوبوسي يکي در کنار هر سه خوابگاه اتوبوسي قرار مي گيرد.

اتوبوس مورد نیاز برای ساخت یک خوابگاه اتوبوسي باید داراي يک سطح صاف، ارتفاع مناسب و فضايي در زیر اتوبوس براي ذخیره سازی باشد. معمولا اين خصوصيات تنها در اتوبوس هايي که براي تورها و یا مدرسه ها استفاده مي شود ديده مي شود و امکان استفاده از اتوبوس هايي که در حمل و نقل عمومی استفاده مي شوند وجود ندارد.

رو می گوید تهيه اتوبوس هاي دست دومي که براي تورگرداني استفاده مي شده بسيار آسان است، زيرا معمولاً تورگردانها هر چند سال اتوبوس هاي خود را تعويض مي کنند، که مي توان آنها را به قيمتهاي متعادلي بين ۱۲ تا ۲۰ هزار دلار استراليا تهيه کرد و با هزينه کرد ۳۰ هزار دلار ديگر مي توان يک خوابگاه اتوبوسي ساخت. هر کدام از اين خوابگاه هاي اتوبوسي تا ۱۰ سال عمر مفيد دارند.

اولين نمونه از خوابگاه هاي اتوبوسي قرار است از ماه ژوئن سال جاری، که در استرالیا زمستان است افتتاح شود. درنهایت باید بیش از ۳۰۰ اتوبوس فعال در سراسر استراليا باشد تا بتواند به بي خانمان هاي اين کشور که تخمين زده مي شود ۸۰۳۰ تن باشند يک خواب امن و راحت هديه بدهد.

رو می گوید: منافع قابل توجهی در اين کسب و کار و کمک های مالی وجود دارد، اما او نیاز به اثبات يک مفهوم تازه از کمک مردم براي اولین بار دارد، به همين خاطر کمپيني را به نام Go Fund Me راه اندازي کرده است، تا هرکس که تمايل به ثبت نام خود به عنوان ياري دهندگان اين پروژه دارند بتوانند در اين کار سهمي داشته باشند.

منبع: GoFundMe

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A