درمان آب مرواريد مادرزادي نوزادان با استفاده از سلولهاي بنيادي

Print Friendly

شايد شما هم فکر کنيد که بيماري آب مرواريد فقط در بزرگسالان ديده مي شود، اما طبق آمار از هر ۱۰۰۰۰ کودک ۳ مورد ابتلا به آب مرواريد وجود دارد، که باعث از دست دادن بينايي در آنها مي شود. به تازگي محققان دانشگاه کاليفرنيا، سن ديگو UC يک رويکرد جديد براي مقابله با آب مروارید مادرزادی يافته اند، و آن استفاده و تبدیل سلول های بنیادی موجود در جفت، برای ترميم لنز چشم اين بيماران، و بازگرداندن بینایی مي باشد.

از درمان های رایج برای بیماران مبتلا به آب مروارید مادرزادی – یکي از دلايل اصلی نابینایی در کودکان – استخراج لنز تیره و ابر آلود، و کاشت یک لنز مصنوعی به جای آن است. که اين روش می تواند خطرناک باشد، زيرا در انتقال پاتوژن به بيمار، احتمال مقابله سيستم ايمني با لنز، ممکن است باعث شکست کل عمل شود.

در اين روش، محققين به طور خاص بر روی لنز هايي کار مي کنند که از سلول های بنیادی اپی تلیال (LECs)، ساخته مي شوند. اين سلول ها در حالت طبيعي عامل ايجاد عدسي چشم هستند. لنزهايي که اينگونه جایگزین مي شوند مي توانند تا آخر عمر بيمار کار کنند، زيرا ساختار آنها همچنان يک لنز طبيعي است که در چشم افراد سالم وجود دارد. در اين عمل جراحی ابتدا آب مروارید کنونی تخليه شده، سپس سلول هاي LECs را وارد محل تخليه لنز کرده و در آنجا باقي مي مانند، بعد از آن اين سلولهاي بنيادين شروع به ساخت دوباره عدسي چشم مي کنند، عدسي ساخته شده به صورت طبيعي مي تواند بينايي را براي فرد ايجاد کند.

ابتدا اين روش با موفقیت بر روی خرگوش و میمون مورد آزمایش قرار گرفت، سپس با انجام آزمايشات باليني، از اين روش بر روي ۱۲ کودکان زیر دو سال استفاده شد. سه ماه پس از عمل، بیماران به سرعت خوب شدند، محققان با مشاهده چشم اين بيماران، متوجه شدند که بازسازي لنز با موفقيت انجام شده است.

در  همين حال يک گروه ۲۵ نفره از نوزاد هم با روش درمان جراحی استاندارد فعلی برای آب مروارید مادرزادی مورد عمل قرار گرفتنتد. نتيجه آن ايجاد التهاب پس از عمل و عوارض دیگر، از جمله تیرگی لنز همراه بود.

در این کارآزمایی بالینی برای اولین بار یک گام بزرگ برای درمان آب مرواريد برداشته شد، و محققان بر این باورند که می تواند تغییر بزرگي در چگونگي درمان آب مروارید را نشان دهند.

کانگ ژانگ از دانشگاه UC سن دیگو مي گويد:”ما معتقدیم که رویکرد جدید در عمل جراحی آب مروارید منجر به ايجاد گزینه درمانی امن تر و بهتر، براي بيماران در آینده خواهد شد.”

نتايج اين تحقيق در مجله Nature منتشر شده است.

منبع:UC San Diego

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A