مقايسه iPad Pro 9.7 با Microsoft Surface Pro 4

Print Friendly

اگرچه اپل کمی دیر به فکر توليد دستگاه هاي  ۲ در ۱ افتاد، اما این بدان معنا نیست که از اين قافله خيلي عقب مانده است. هنوز هم محصولات اپل حرفهاي زيادي در اين ضمينه دارند. اما آنچه در اينجا مورد بررسي قرار مي گيرد اين است که آيا آي پد پرو ۹٫۷ مي تواند جايگزين یک سورفيس پرو ۴ مايکروسافت شود؟ البته این دو دستگاه بسیار با هم متفاوت هستند و نقاط اشتراک کمی با هم دارند، به همين علت ما آنها را مورد بررسي قرار مي دهيم تا شما بتوانيد بهتر تصميم گيري نماييد، در ادامه با ديجيت همراه باشيد.

اندازه

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-2مدل اپل پرو ۱۲٫۹ اینچی در اينجا رقيب بهتري است براي سورفيس پرو ۴ به جاي اپل پرو ۹٫۷ اینچی، زيرا به نظر می رسد در اين مقايسه بسیار کوچکتر از سورفيس است. – در حالت افقی سورفيس مایکروسافت ۱۸ درصد بلندتر و ۲۲ درصد گسترده تر است.

اما اگر می خواهید یک تبلت کلاسیک داشته باشيد که همه چیز مانند صفحه کلید و قلم با هم باشند و جاي کمتري بگيرند و از طرفي فقط کارتان چک کردن ايميل و گشت و گذاري در اينترنت باشد، آي پد پرو ۹٫۷ گزينه مناسبتري است.

وزن

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-3
آي پد پرو با توجه به کوچک بودن در مدل هاي مختلف بين  ۴۳ تا ۴۴ درصد سبک تر از سورفيس پرو ۴ هستند.

مواد سازنده

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-4

هر دو تبلت از قاب فلزي ساخته شده اند. سورفيس از منيزيوم و آي پد از آلومينيوم. البته خيلي دور از ذهن هم نيست براي بزرگاني چون اپل و مايکروسافت.

صفحه کلید

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-5
صفحه کلید در هر دو تبلت جزء لوازم جانبي مي باشد و به صورت جداگانه فروخته مي شود. البته نوع صفحه کليد سورفيس پیشرفته تر است، با یک پد لمسی شیشه ای (در آینده)، با اين حال قيمت اپل ۱۹ دلار گرانتر است. هرچند که صفحه کليد معمولي تري دارد.

درگاه ورودي/خروجي

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-16
خيلي سخت است برای کاربر iPad پرو وقتي که مي بيند دستگاهش يک پد لمسي يا يک موس ندارد، به جز يک قلم، در واقع بيشتر شبيه به يک کتابخوان الکترونيکي است که همه کارها را بايد بروي صفحه نمايش و با اشاره انگشت انجام داد.

البته خیلی جالب مي شود که ببینید آیا اپل قابليت ورودی ماوس / پد لمسی را به iOS جديد در سال آینده اضافه مي کند یا خير. هر چند که شايد دوباره اپل با آن دلايل خودخواهانه اش باز بگويد که موس و پد لمسي ايده هاي قديمي هستند که ديگر به پايان راه رسيده اند!.

در مقابل سورفيس مايکروسافت تمامي اين قابليت ها را در اختيار کاربر قرار مي دهد.

صفحه کلید دارای نور پس زمینه

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-7
اين قابليت در سورفيس وجود دارد در حالي که براي برخی از مدل هاي آی پد پرو صفحه کلید دارای نور پس زمینه جود دارد.

تنظیم زاویه صفحه نمایش

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-16
اگر شما از صفحه کلید هوشمند اپل برای iPad پرو استفاده نماييد، پس از آن قادر نخواهد بود زاویه صفحه نمایش را تنظيم کنيد، زيرا فقط در يک موقعیت ثابت به صورت عمودی قرار مي کيرد. که اگر بخوابید آنرا بيشتر به سمت عقب برانيد، ممکن است باعث سرنگونی آي پد شما بشود.

قلم

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-9
هر دو مدل از قلم پشتيباني مي کنند، اما در اپل بايد هزينه جداگانه ۹۹ دلار براي تهيه آن را پرداخت نماييد.

تشخیص دست خط

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-16
هنگامی که از سورفيس به عنوان یک تبلت مبتنی بر قلم استفاده مي کنيد، می تواند با قلم مطالبي را هرچد با خط ناخوانا مي نويسيد، با استفاده از قابليت ویندوز به حروف چاپي تبديل کند. اما اين قابليت در iOS وجود ندارد، که دست خط را تشخيص دهد.

رنگبندي

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-11

چهار گزینه براي انتخاب رنگ در iPad وجود دارد، در حالی که سورفيس فقط با رنگ نقره اي قابل تهيه است.

البته می توانید با انتخاب رنگ هاي متفاوت براي صفحه کلید سورفيس، تنوع بيشتري را داشته باشيد. در حالي که صفحه کلید اپل تنها به رنگ خاکستری تیره وجود دارد.

اندازه نمايشگر

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-12

در مدل ۱۲٫۹ اینچی iPad پرو صفحه نمایش بزرگتر از سورفيس پرو ۴ است، اما براي اين مدل صفحه نمایش سورفيس ۶۵ درصد بزرگتر از آي پد پرو ۹٫۷ است.

کیفیت نمایشگر

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-13
ميزان تراکم پیکسل در هر دو مدل بسیار نزدیک است. و کيفيت نمايش هر دو بسيار خوب است.

تنظيم خودکار نمايشگر

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-14
صفحه نمایش اپل دارای یک ویژگی جدید است که با استفاده از سنسورهایي به صورت خودکار عمل تنظیم تعادل رنگ سفید را بر اساس نور محیط انجام مي دهد.

نوع نمايشگر

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-15

هر دو تبلت دارای صفحه نمایش IPS هستند.

ورود با تشخیص چهره

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-16
در سورفيس با استفاده از برنامه ویندوز سلام، اين امکان به شما داده مي شود که لاگين کنيد فقط با نگاه کردن به دوربين لپ تاپ.

حسگر اثر انگشت

ipad-pro-9-7-vs-surface-pro-4-comparison-17
مانند تمام دستگاه های iOS مدرن، iPad پرو ۹٫۷ هم یک حسگر اثر انگشت دارد.

اما در سورفيس با توجه به قابليت ورود با استفاده از تشخيص صورت، اين سنسور ديگر کارايي چنداني ندارد، بنابراين حذف شده است، اما کاربراني که مي خواهند از اين قابليت استفاده کنند مي توانند با پرداخت ۳۰ دلار بيشتر و خريد يک صفحه کليد مدرن تر به اين قابليت دسترسي داشته باشند.

گزینه های تلفن همراه

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-14
آي پد پرو با توجه به اينکه بيشتر يک تبلت است، قابليت استفاده بصورت تلفن همراه را دارد.

 

درگاه USB

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-19

تلاش اپل به استفاده بيشتر قابليت بي سيم براي اتصال لوازم جانبي به آي پد است. با اينحال مثلاً اگر دوربيني داشته باشيد که امکان اتصال بي سيم را نداشته باشد دچار مشکل بزرگي شده ايد.

اما در سورفيس با داشتن يک درگاه USB3 امکانات بيشتري را به کاربر مي دهد.

باتري

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-20

در تست باتری، سورفيس پرو ۴ تا حدودی شگفت آور عمل کرد و نتیجه بهتري را بدست آورد. کم شدن فقط ۱۱ درصد در ساعت برای مدل Core i5 و ۹ درصد در ساعت برای مدل های Core M نتيجه قابل قبولي است در برابر اپل که ۱۲ درصد در ساعت با همان شرايط تست، بتري از دست داد.

کيفيت دوربین

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-21
تصور می کنیم که چنين دوربيني براي يک تبلت زياد باشد با توجه به اينکه ممکن است اين کار افزايش قيمت زيادي را شامل شود. و بنابر بعضي شايعات در مدل جديد آي پد پرو ۹٫۷ از همان دوربين ۶S براي پشت استفاده مي شود.

 

پدازنده

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-22

با وجود استفاده از معماری تلفن همراه در آي پد، استفاده از تراشه A9X بسيار معقول است، هرچند که اين آي پد بايد قابليت هاي لپ تاپ را پشتيباني کند.

البته اين ها فقط در حد حرف است اگر بگوييم که مي خواهد مانند لپ تاپ باشد در حالي که نواقص زيادي دارد مثل عدم پد لمسی، عدم دسترسی به فایل سیستم و…

اما در سورفيس امکان انتخاب هاي متعددي براي کاربر با توجه به نياز و هزينه وجود دارد.

بدون فن

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-23
یکی از مزیت های بزرگ پردازنده های تلفن همراه مانند A9X اپل این است که آنها به طور کامل fanless هستند. و اين قابليت فقط در مدل پایه Core M وجود دارد.

اندازه رم

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-24

تنها ۲ گیگابایت رم که نصف مقداري است که سورفيس در مدل پايه خود قرار داده است. هر چند در تلفن هاي همراه مبتنی بر iOS با توجه به عملکرد خوب بقيه قطعات اين ميزان کم زياد به چشم نمي آيد.

فضاي ذخيره سازي

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-25

در حال حاضر اپل همچنان با همان ۳۲ گیگابایت حافظه داخلی دستگاه هاي خود را توليد مي کند البته قرار است اين ميزان را براي مدل هاي جديد افزايش دهد. هرچند در تمامي موارد اين ميزان براي يک لپ تاپ بسيار کم است.

در اينجا هم امکان انتخاب براي سورفيس بيشتر است، با توجه به کارايي و قيمت

پشتيباني از microSD

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-16

تمام فضايي که در اپل وجود دارد براي ذخيره سازي همان است که از اول در آن بوده است و هرگز قابليت ارتقاع را ندارد.

اما در سورفيس مي توانيد از حافظه microSD مثلاً براي استفاده از موسيقي که در رم گوشي خود داريد هم استفاده کنيد.

سيستم عامل

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-26

در اينجا iOS 9 در مقابل ویندوز ۱۰ قرار مي گيرند، که به معنی فقط دریافت برنامه های تبلت از اپل استور در حالي که در لپ تاپ سورفيس برنامه های کاربردي با عملکرد و به تعداد زياد قابل دسترس است.

یکی از معدود نقاط ضعف سرفیس محدوديت در انتخاب برنامه های تبلت در فروشگاه ویندوز است.

زمان ورود به بازار

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-27
اپل پرو ۹٫۷ حدود پنج ماه پس از آخرین سورفيس وارد بازار شده.

قيمت

ipad-pro-9-7-با-surface-pro-4-28

هرچند اپل پرو ۹٫۷ حدود ۳۰۰ دلار ارزان تر از سورفيس پرو ۴ است، اما به یاد داشته باشید که در سورفيس تمامي مطعلقات وجود دارد در حالي که يک قلم اپل جداگانه ۹۹ دلار است. و اگر بخواهيد يک صفحه کليد هم داشته باشد جمع قيمتي معدل ۸۴۷ دلار بايد براي  iPAd بپردازيد.
و اگر کنجکاويد که بدانيد قيمت iPad پرو ۱۲٫۹ چقدر است، بهتر  است بدانيد که شروع قیمت آن برای تبلت + لوازم جانبی ۱۰۶۷ دلار می باشد.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A