ساخت رباتي با تشخيص درد توسط دانشمندان آلمانی

Print Friendly

احساس درد بسيار مهم است، اين حس مي تواند باعث پاسخ مناسب برای جلوگیری از آسیب و يا حتی نجات زندگی فرد شود. به تازگي دو تن از محققان آلماني که زن و شوهر هستند، با اين تتفکر که اين حس مي تواند بسيار مهم باشد، در حال ساخت رباتي هستند که بتواند درد را حس کند و نسبت به آن پاسخ مناسبي بدهد. بدين ترتيب اين ربات مي تواند از عواملي که آسيب زا هستند دوري کند، در نتيجه طول عمر بيشتري خواهد داشت بنابر اين هزينه هاي تعمير و نگه داري آن هم بسيار کم خواهد شد.

یوهانس کوئين و پروفسور سامی حدادين از دانشگاه لایبنیتس هانوفر کار خود را در کنفرانس بین المللی IEEE رباتیک و اتوماسیون (ICRA) در سوئد هفته گذشته معرفی کردند. در ویدئوی که آنها در اين کنفرانس به نمايش گذاشتند، اين ربات که تنها يک بازو بود، داراي بافت عصبي و ساختار پوستي شبيه به انسان است که مي تواند با طبقه بندي ضربه اي که به آن وارد مي شود، ميزان شدت و ضعف آنرا حس کند، و پاسخ مناسبي به آن بدهد.

در آن فيلم ابتدا يک تماس که مي توانست به ربات آسيب برساند انجام شد، در اين حالت ربات با جمع کردن خود و دوري از محيط آسيب رسان واکنش نشان داد. يک بار ديگر اين تماس با نيروي کمتري انجام شد. اين بار شدت پاسخ ربات کمتر بود و با سرعت کمتري خود را جمع کرد.

در حالی که این پژوهش میتواند مسير ساخت ربات هاي انسان نما را کوتاه تر کند، همچنین می تواند به توليد انواع دیگري از ماشین آلات بيانجامد، که با احساس درد، مي توانند از خود محافظت کنند.

منبع: IEEE Spectrum

0 مي پسندم

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *