ساخت مواد ضد میکروبی جدید براي مبارزه با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک

Print Friendly

ماه گذشته مقامات مسئول درباره مقاومت دارویی هشدار دادند و افزودند که در آینده ممکن است آنتي بيوتيک هاي موجود ديگر نتوانند در مقابل ویروسهای در حال ظهور اثري داشته باشند تا با آنها مقابله کنند، و خواستار تحقیقات بیشتري براي توسعه داروهای جدید جهت کمک به جلوگیری از این سناریو شدند. خوشبختانه، برخی تحولات امیدوار کننده در سال های اخیر و در حال حاضر توسط دانشمندان سنگاپوري منجر به کشف یک ماده جدید شده است که نه تنها با سرعت بيشتري ميکروب ها را می کشد بلکه مانع از رشد دوباره آنها در محل مي شود. در ادامه با ديجيت همراه باشيد

اين ماده که الیگومر ایمیدازولیوم نامیده می شود، توسط دانشمندان موسسه مهندسی زیستی و فناوری نانو (IBN) شاخه ای از آژانس علم، فناوری و تحقیقات (A * STAR) در سنگاپور ساخته شده است. که در يک ترکیب نشان داده شد برای کشتن ۹۹٫۷ درصد از باکتری E.coli در ۳۰ ثانیه مي تواند موثر باشد.

اما اين ماده فقط یک کشنده سریع نیست، بلکه یکی از موثرترين روشها شناخته شده براي از بين بردن باکتري ها مي باشد. اين دست آورد محقق نمي شد مگر با استفاده از ساختار مولکولی زنجیره ای مانند الیگومر ایمیدازولیوم که قادر به نفوذ و از بین بردن غشای سلولي باکتری ها و جلوگيري از بوجود آمدن گونه های جدید مقاوم به آنتی بیوتیک است. اين درحاليست که آنتی بیوتیک های دیگر فقط میکروب را مي کشند.

همچنين اين ماده توانست اثر خود را بر علیه دیگر باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک ها و قارچ ها، مانند استافیلوکوکوس اورئوس، سودوموناس آئروژینوزا و کاندیدا آلبیکنس، گذاشته و ۹۹/۹ درصد این میکروب ها در کمتر از دو دقیقه ازبين ببرد.

دکتر يوگن ژانگ می گوید:” “اين ماده منحصر به فردي که ما به آن دست يافته ايم می تواند باکتری را با سرعت بالايي کشته و مانع گسترش و بوجود آمدن باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک شود ”

در اين مطالعات و یافته های تجربی مشخص شد که ترکیب های زنجیره ای به گونه اي عمل مي کنند که با حمله به غشای سلولی باعث از بين رفتن باکتري مي شود، همچنين این ماده برای جلوگيري از و ایمن شدن از حمله به سلولهاي خون، حامل بار مثبت است که به بار منفي باکتری جذب مي شود و باکنتري را از بين ميبرد بدون اينکه به سلول هاي خون آسيبي برسانند.

از اين ترکیب به عنوان جایگزینی برای تریکلوزان، عنصر مشترک در محصولات بهداشتی مانند خمیر دندان صابون استفاده خواهد شد که برای کمک به جلوگيري از مقاومت به آنتی بیوتیک استفاده مي شود.

ژانگ می گوید: از این ماده جدید که به شکل پودر سفید رنگ است مي توان به صورت محلول در آب، و یک جایگزین مناسب به جاي اسپری الکلی برای ضدعفوني کردن خانه ها و بیمارستان ها استفاده شود.

تهدید جهانی باکتریهای مقاوم به دارو منجر به نیاز فوری به مواد جدید است که بتواند با کشتن و جلوگیری از رشد باکتری های مضر اين امکان را فراهم سازد. همچنين از اين ماده جديد مي توان در محصولات مراقبت شخصی مورد استفاده قرار داد براي پاکيزگي بيشتر و يک شیوه خوب براي رعايت و بهبود بهداشت شخصی و جلوگیری از گسترش بیماری های عفونی.

تحقیقات این تیم در مجله Small منتشر شده است.

منبع: A*STAR

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *