یخچال مغناطیسی، حذف گازهای مضر، مصرف انرژی بسيار پايين

Print Friendly

هرچند امروزه استفاده از تکنولوژي خنک سازي در يخچال ها با استفاده از گاز خنک کننده همچنان در حال استفاده است و بعيد به نظر مي رسد با توجه به استقبال خوبي که در بازار مصرف اين کالا وجود دارد، فناوري جديدتري در اين راه به  کمک به محيط زيست بيايد، تا هم مصرف کمتري داشته باشد و هم مضرات آن کمتر شود، اما هياهوي جديدي در دنياي تکنولوژي نويد روزهاي بهتري را در اين صنعت مي دهد.

به تازگي ايده استفاده از خاصيت مغناطيسي براي ساخت يخچال و فريزر هاي که با انرژي بسيار پايين و بدون استفاده از گازهاي خنک کننده کار مي کنند، نويد روزهاي بهتري را مي دهد. اين تکنولوژي کاربردی به نام Cool tech اولین سیستم تبرید مغناطیسی (MRS) مي باشد که برای استفاده تجاری سازي شده است.

روش کار اين سيستم از اثر magneto caloric استفاده مي کند، که مي تواند درجه حرارت مواد را با قرار دادن در معرض یک میدان مغناطیسی تغییر دهد. در واقع با استفاده از مواد مغناطيس و ضد مغناطیس در يک چرخه و استفاده از خاصيت magneto caloric ايجاد سرما مي کند، اين سرما توسط لوله هايي که در آن آب قرار دارد به داخل محفظه يخچال انتقال مي بايد و توسط فن هايي که در آنجا وجود دارد در کل فضاي داخلي منتشر مي شود.

يخچال مغتاطيسي

ساختار اساسی اين سیستم شبیه به یخچال و فریزرهاي معمولی است، که با استفاده از گاز شیمیایی و یک کمپرسور براي تحت فشار در آورده گاز، ايجاد سرما مي کند. در واقع در سيستم هاي خنک کننده فعلي، مصرف بالاي انرژي الکتريکي در طول شبانه روز و صداي بالاي اين سيستم ها، و از طرف ديگر استفاده از گازهاي شيميايي که خطرات زيست محيطي زيادي را شامل مي شود را مي توان از معايب آن دانست.

اما با Cool tech، و فقدان یک سیستم فشرده سازی گاز که باعث مي شود تنها نيمي از انرژی را که یک یخچال استاندارد نياز دارد استفاده کند، و تولید سر و صدا و لرزش کمتر، و نیاز به نگهداری کمتر مي تواند هزينه هاي اين سيستم را بسيار کمتر و مقرون بصرفه تر کند.

وجود آلایندگي شناخته شده گازها مبرد همواره توسط سازمانها مربوطه گوشزد شده و مقررات زیست محیطی خاصي براي استفاده از اين گازها وجود دارد، در مورد يخچال هايي که با استفاده از تکنولوژي Cool tech ساخته مي شود، وجود ميدان هاي مغناطيسي مي تواند مشکل ساز باشد. به همين منظور و برای جلوگیری از انتشار ميدان مغناطیسی، اين دستگاه ها به گونه اي ساخته شده اند که ميزان انرژي مغناطيسي در اطراف آن کمتر از يک آهنرباي معمولي است.

ایده خنک کنندگي مغناطیسی خيلي هم جدید نیست، اما براي اولین بار است که اين فن آوری در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. دستگاه هاي قبلي که قبلاً با همين فناوري ساخته شده بودند، بسیار بزرگ و جاگير بودند که به هیچ وجه نمي توانستند مانند یخچال و فریزر معمولی مورد استفاده قرار گيرند. و حالا کارخانه جنرال الکتريک GE موفق به کوچک سازي اين سیستم شده است.

اولین سیستم تجاری Cool tech با نام MRS400، دارای ۴۰۰ W قدرت خنک کنندگي است، که ميتواند با نگه داشتن دمای داخلی بین ۲ تا ۵ درجه سانتی گراد، مانند يخچال هاي فعلي عمل کند. دمايي که توصیه می شود برای نگه داري مواد غذایی از آن استفاده شود.

اولین برنامه های کاربردی براي استفاده از اين يخچال هاي جديد در بخش های تجاری، مانند رستوران ها و تجهیزات پزشکی است. اما در آينده از اين تکنولوژي مي توان در تمامي خانه ها نيز استفاده شود.
منابع: Cooltech Applications از طريق BusinessWire.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *