محققین موفق به ساخت پردازنده‌ ۱۰۰۰ هسته‌ ای شدند

Print Friendly

شايد تا قبل از اين اگر از شما مي پرسيدند که حداکثر يک پردازنده چند هسته دارد، شما اعدادي بين ۴ – ۸ – ۱۶ و يا ۳۲ هسته را نام مي برديد، ولي به تازگي محققين دانشگاه ديويس موفق به ساخت پردازنده اي شده اند که ۱۰۰۰ هسته دارد، درست خوانده ايد ۱۰۰۰ هسته، نامي که براي اين ابر پردازنده گذاشته اند Kilo Core است.

اين پردازنده با استفده از قابليتي که هر هسته را مي تواند کنترل کند و در صورت نياز خاموش و يا روشن کند کار مي کند که در کل، هسته هاي آن پردازشي معادل ۱۱۵ ميليارد دستور العمل را در يک ثانيه مي توانند انجام دهند. ميران انرژي مصرفي آن تنها ۰٫۷ وات است، در واقع مي توان اين ابر پردازنده را با يک باتري قلمي AA ران کرد.

هرچند ممکن است اين پردازنده به زودي به توليد انبوه نرسد، ولي مي تواند نويد روزهاي خوبي را بدهد. براي کاربراني که کار انيميشن مي کنند، آرزويي است که به زودي محقق خواهد شد.

دانشگاه ديويس براي ساخت اين پردازنده از فرايند ساخت پردازش هاي ۳۲ نانومتري IBM استفاده کرد و با تغيير آن موفق به ساخت اين پردازنده با فناوري ۱۴ يا ۱۰ نانومتري شد، که باعث مي شود محصول نهايي بسيار کوچک باشد.

بنابراين با توجه به کوچکي اندازه مي تواند گزينه مناسبي براي لپ تاپ ها و يا گوشي هاي هوشمند باشد.

منبع: UC Davis

 

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *