تزريق کوچکترين دوربين پزشکي توسط سرنگ

Print Friendly

مشاهده درون بدن انسان به یک نگاه، همواره از آرزوهاي پزشکان و متخصصان براي درمان بيماران بوده است، روشي غير تهاجمي که بدن واکنش نشان ندهد. و حالا اين آرزو توسط گروهي از محققين آلماني به حقيقت پيوسته است. در ادامه با ديجيت همراه باشيد تا ببينيم چگونه اين مهم ميسر شده است.

گروهي از دانشمندان دانشگاه اشتوتگارت آلماني یک سیستم لنز پیچیده که کمي بزرگتر از یک دانه نمک است و مي تواند از طريق سرنگ وارد بدن شود ساخته اند. اين ابزار تصویربرداری علاوه بر اينکه مي تواند برای تصویربرداری پزشکی استفاده شود، بلکه مي تواند به عنوان دوربین خيلي کوچک در هواپیماهای بدون سرنشین يا گوشی های هوشمند استفاده شود.

اين دوربين جديد با استفاده از تکنیک جدید چاپ ۳D ساخته شده و داراي سه لنز است. رویکرد جدید ساخت اين دوربين با سه لنز با دقت زیر میکرومتر و بصورت چاپ سه بعدي با دو یا چند لنز برای اولین بار است که انجام مي شود. نتیجه استفاده از اين سیستم چند لنزي باعث مي شود تا امکان تصحیح تصاوير و رفع انحراف، که می تواند کیفیت تصاویر را براي دستگاه های کوچک بالا ببرد شود. (در اين سيستم یک لنز می تواند طول موج رنگ و فاصله کانونی را تصحيح کند).

روش ساخت به اين صورت است که ابتدا با استفاده از یک لیزر فمتو ثانیه (یعنی یک میلیون میلیاردم ثانیه) يک پالس کوتاه تر از ۱۰۰ فمتو ثانیه به یک ماده حساس به نور که بر روي يک لایه شیشه ای قرار گرفته است تابيده مي شود، بعد از قرار گرفتن در برابر اين ليزر، فوتون هاي جذب شده يک پليمر را تشکيل مي دهند بعد از چند با تکرار اين عمل و شستن توسط يک حلال و خشک شدن پليمر، ماده حاصله يک پليمر شبکه اي است که به شکب يک عنصر نوري قابل استفاده مي شود.

اين تیم تحقيقاتي با استفاده از این روش برای چاپ اجزای دوربين تصویربرداری از يک میکروسکوپ نوری با قطر و ارتفاع ۱۲۵ میکرومتر استفاده کردند، سپس اين دوربين را بر روي یک فیبر نوری به طول ۱٫۷ متر و به عرض دو تار مو انسان متصل کردند. در پايان اين دوربین آندوسکوپي کوچک که قادر به تمرکز بر روی تصاویر از فاصله ۳ میلی متر است را که کل سیستم تصویربرداری است را به راحتی در داخل یک سرنگ استاندارد قرار داده و به طور مستقیم وارد اندام و يا حتی مغز بيماران براي تصوير برداري مي کنند.

اين تيم تحقيقاتي برای نشان دادن ديگر برنامه های کاربردی و وسیع تری که از اين لنز بر مي آيد، آن را بر روی یک تراشه تصویربرداري CMOS چاپ کرده تا يک حسگر کوچک مستقل تصوير برداري بسازند. آنها می گویند که روش ساخت سریع اين دوربين می تواند براي استفاده در هواپیماهای بدون سرنشین، و يا دوربیني که توسط زنبور عسل حمل شود، يا در خودروهای خودکار، روبات ها، بدن انسان و البته، گوشی های هوشمند استفاده کرد.

این تحقیق در مجله Nature Photonics به چاپ رسید.

منبع: دانشگاه اشتوتگارت

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *