درمان بیماری مغزی melioidosis با درک جدیدی از رفتار باکتریایی ايجاد کننده

Print Friendly

حدود ۸۹،۰۰۰ نفر در سال از بيماره عفوني melioidosis که از طریق باکتری هاي موجود در آب آلوده و خاک وارد بدن شده و به مغز و نخاع حمله مي کنند و در کمتر از ۲۴ ساعت بيمار را مي کشند آلوده مي شوند. به تازگي مطالعات جدید از دانشگاه گریفیث در کوئینزلند، استرالیا برای اولین بار چگونگي رفتار اين باکتری را کشف کرده اند. اين یافته ها می تواند توضیح دهد که چگونه دیگر باکتری های عفونی راه خود را به مغز و نخاع مي يابند.

این مطالعه که در مجله عفونت و ایمنی  روز سه شنبه هفته گذشته منتشر شده بود، نشان دهنده کشف شگفت انگیزي بود که چگونه باکتری Burkholderia pseudomallei از طریق مسیر بینی و با استفاده از اعصابي که در حفره بینی است به عنوان یک مسیر عبوري وارد سیستم عصبی مرکزی بدن مي شود. محققان با استفاده از موش در اين مطالعه توانستند مسیر حرکت باکتری را مشحص کنند.

این باکتری سفر خود را از طریق یک عصب مهم متصل به حفره بینی و ساقه مغز به نام عصب سه قلو، که بزرگترین در بين ۱۲ عصب جمجمه مي باشد و کار انتقال حس صورت و محرک ماهيچه هاي جویدن صورت است شروع مي کند.

در اين تحقيقات محققان توانستند با قطع کردن جریان خوني که باکتري از آن به عنوان گذرگاه براي ورود به عصب استفاده مي کند راه وردش را ببندند. اين مهم با استفاده از کپسول بدست آمد که در آن از تعداد کمي باکتري مرده Burkholderia pseudomallei استفاده شده بود.

مراکز بهداشتي ایالات متحده برای کنترل بیماری می گوید که موارد ابتلا به melioidosis در سراسر جهان بيشتر در مکان های گرمسیری و نیمه گرمسیری مي باشد که ارتباط مستقيم با با دوره های بارش باران های سنگین دراد. از اين مناطق به تایلند، مالزی، سنگاپور و شمال استرالیا اشاره کرد.

هرساله به واسطه ابتلا به Melioidosis در استراليا۲۰ درصد مرگ و میر و ۴۰ درصد در جنوب شرقی آسیا اتفاق مي افتد. در حالي که پزشکان هم به سختی مي توانند اين بيماري را تشخیص دهند قبل از اينکه به ساقه مغز برسد.

دکتر جیمز سنت جان، رئیس مرکز کلمجونز دانشگاه گریفیث نوروبیولوژی و تحقیقات سلول بنیادی مي گويد: اينکه فرد نمي داند که به اين بيماري مبتلا شده يا نه بسيار ترسناک است اما با استفادهاز اين دارو هرچند که هنوز بيماري فرد کاملاً تشخيص داده نشده باشد مي تواند، باعث افزايش طول عمر افراد شود در حالي که عوارضي که به واسطه مصرف آن در فرد ايجاد مي شود به مرور زمان از بين مي رود.

مطالعه بیشتر برای تعیین میزان کامل آسیبي که باکتری به سیستم عصبی مرکزی وارد مي کند و اينکه آيا اين روش درماني مي تواند براي مبازه با ديگر باکتری هايي که عامل بروز بيماري هايي چون استافیلوکوک و آکنه که از آسيب به نخاع در پي عفونت ايجاد مي شوند کارايي دارد يا خير و يا مي توان به واسطه اين روش راهي براي درمان و ايجاد بینش های جدیدی از علت و عوامل ریشه ای بیماری های جدی تر مانند آلزایمر فراهم شود!

منبع: دانشگاه گریفیث

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *