آیا میدانید چرا حروف F و J روی کیبورد به صورت برجسته ساخته می شوند؟

Print Friendly

حتما تا بحال ديده‌ ايد که در تمامي صفحه‌ کليدهاي کامپيوتر برخي از کليدهاي آن داراي برجستگي است. ممکن است دقت نکرده باشيد که هميشه اين برجستگي روي کليدهاي F ،J و عدد ۵ در قسمت اعداد است. اما براستي اين برجستگي که گاهي صفحه‌ کليدهاي با رنگ روشن را زشت‌ تر مي‌ کند، براي چيست؟ آيا اشتباهي هميشه در ساخت و ظريف کاري آنها رخ مي‌ دهد؟!

قبل از اينکه به اين مساله بپردازيم، اجازه دهيد کمي درباره صفحه‌کليدهاي QWERTY صحبت کنيم. اين سبک از قرارگيري حروف در صفحه کليد براي اولين بار قبل از اختراع کامپيوتر روي ماشين‌ هاي تحرير استفاده مي شد. البته در ماشين تحريرهاي اوليه که به قرن نوزدهم ميلادي بر مي‌ گردد، نظم چيدمان حروف بر مبناي حروف الفبا بود. تا اينکه در سال ۱۸۷۲ ميلادي دانشمند انگليسي به نام کريستوفر لاتام شولز اولين ماشين تحريري را توسعه داد که از نظم چيدمان حروف به شکل QWERTY بهره مي‌ برد.

اما اين چيدمان بر چه اساسي صورت گرفته بود و چرا بوجود آمد؟ جالب است بدانيد که اين چيدمان حروف براي جلوگيري از سرعت بسيار بالاي تايپيست‌ ها طراحي شده بود! چرا که در آن زمان وقتي حروف بر مبناي الفبا قرار مي‌ گرفتند، تايپيست‌ ها در سرعت بالاي تايپ، باعث مي‌ شدند تا چکش‌ هايي که عمل چاپ حروف را انجام مي‌ دادند در هم گير کنند؛ در نتيجه قطعات مکانيکي ماشين‌ هاي تحرير زودتر خراب مي‌ شدند. مخصوصا در حالت قرارگيري حروف TH و ST پشت سر هم اين مشکل بيشتر به چشم مي‌ آمد.

اينگونه بود که نظم چيدمان به ظاهر تصادفي QWERTY محبوب شد و تا زمان اولين کامپيوترها پا برجا بود. کامپيوترهاي شخصي اوليه هم در کشورهاي انگليسي زبان توسعه پيدا کردند و بدين شکل اين حالت از چيدمان کليدها به صفحه‌کليدهاي اوليه راه يافت. نکته جالب توجه اينجاست که در اين ماشين‌ هاي الکترونيکي ديگر مي‌ شد به راحتي از صفحه‌ کليدهاي الفبايي بهره برد!

بعد از اين مقدمه حالا مي‌ رسيم به پاسخ سوال اول؛ چرا کليدهاي F ،J و عدد ۵ در قسمت اعداد داراي برجستگي هستند؟! اصلي‌ ترين دليل اين برجستگي به نوع تايپ کردن و جايگيري انگشتان دست بر مي‌ گردد. اگر شما بخواهيد با بيشترين سرعت ممکن تايپ کنيد بايستي از هر ده انگشت خود استفاده کنيد. براي اين منظور هر انگشت روي يک کليد خاص مي‌ نشيند. مهمترين انگشتان دست براي اين منظور انگشتان اشاره هر دست بوده و بايستي روي حروف F و J بنشينند. يعني انگشت اشاره دست راست روي کليد J و انگشت اشاره دست چپ هم روي کليد F قرار بگيرد. بقيه انگشتان هم به ترتيب روي کليدهاي کناري مي‌ نشينند.

حالا در حين تايپ ده انگشتي پس از جابجايي انگشتان دست، براحتي بوسيله زبري اين برجستگي‌ ها مي‌ توان بدون نگاه کردن به صفحه‌ کليد، از جاي درست آنها مطمئن شد. البته ايده استفاده از برجستگي‌ ها روي صفحه‌ کليد براي اولين بار در سال ۲۰۰۲ توسط جون ئي بوتيک June E. Botich مطرح شد و تا امروز نيز در تمامي صفحه‌ کليدهاي استاندارد رعايت شده است.

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *