روش صحيح نگه داري و شارژ باتري گوشي هوشمند

Print Friendly

شرکت باتری سازی Cadex برای این منظور یک وبسایت به نام Battery University راه اندازی کرده و در آن توضیح می دهد که باتری های لیتیوم یون مورد استفاده در تلفن های هوشمند مثل انسان ها در مقابل «استرس» آسیب پذیر هستند و این موضوع در دراز مدت عمر باتری را کاهش خواهد داد. در ادامه این مطلب با ديجيت همراه باشيد تا با برخی عادت های اشتباه کاربران آشنا شويد که باعث کوتاه شدن عمر باتری تلفن های هوشمند مي شوند.

در اولين قدم پس از پر شدن باتری، دستگاه را از شارژر جدا کنید.

بر اساس اطلاعات وبسایت Battery University، اگر تلفن هوشمند پس از کامل شدن شارژ به برق متصل بماند، در درازمدت برای باتری مضر خواهد بود، چرا که دستگاه در این حالت برای باقی ماندن ظرفیت باتری روی ۱۰۰ درصد، انجام شارژ های مقطعی و لحظه ای را آغاز می کند.

همین موضوع است که اصطلاحاً استرس و تنش زیادی به باتری دستگاه وارد می کند و عمر مواد شیمیایی داخل باتری را کاهش خواهد داد. Battery University توضیحات علمی و فنی متنوعی در این زمینه ارائه می کند و در نهایت جمع بندی می کند که: «پس از پر شدن باتری، دستگاه را از شارژر جدا کنید، همانطور که شما هم پس از چند ساعت تمرین بدنسازی، به عضله های خود استراحت می دهید و بدون تردید انجام بدون توقف تمرینات را تاب نخواهید آورد».

برند و پلتفرم تفاوتی نمی کند، باتری همه ی تلفن های هوشمند در برابر استرس آسیب پذیر هستند، به گفته Battery University احتیاجی به شارژ کامل باتری های لیتیوم یون نیست و این کار حتی سودمند هم نخواهد بود، چرا که شارژ کامل با ولتاژ بالا به باتری استرس وارد کرده و در دراز مدت عمر ان را کاهش خواهد داد. بر همین اساس می توان گفت لازم نیست در تمام روز تلاش کنید شارژ تلفن هوشمند شما کامل باشد و کافی است هر زمان فرصت شد آن را به شارژر متصل کنید تا کمی انرژی در باتری ذخیره گردد.

همانطور که گفتیم بهتر است بازه های شارژ تلفن هوشمند را به مقاطع کوتاه تقسیم کنید، تا اینکه دستگاه یکبار شارژ کامل را از ابتدا تا انتها تجربه کند. Battery University می گوید شارژ کردن تلفن هوشمند هنگامی که ۱۰ درصد از ظرفیت شارژ خود را از دست داده بهترین حالت به حساب می آید، اما از آنجایی که انجام این کار در بسیاری از مواقع امکان پذیر نیست، توصیه می شود هر زمان فرصت و پریز برق در اختیار داشتید، باتری دستگاه را مقداری شارژ کنید.

استفاده از اين روش موجب می شود بدون اینکه عمر باتری را کاهش دهید، در تمام طول روز شارژ کافی در اختیار داشته باشید. در این صورت بهره گرفتن از قابلیت های پر مصرفي مثل GPS که کاربران به طور معمول آن را برای ذخیره انرژی خاموش می کنند نیز امکان پذیر خواهد بود.

باتری دستگاه را خنک نگه دارید گرما دشمن اصلی باتری به حساب می آید. باتری تلفن های هوشمند تا حدی در مقابل گرما آسیب پذیر است که به طور نمونه اپل توصیه می کند هنگام شارژ آیفون، قاب های محافظی که امکان دارد به افزایش دما منجر شوند را خارج کنید: «اگر هنگام متصل بودن دستگاه به شارژر، بدنه داغ شد، قاب محافظ را خارج کنید. همچنین توصیه می شود برای افزایش عمر باتری، آن را از قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید محافظت کنید.»

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *