بافت چربي مخويگاه سلول های بنيادي سرطان

Print Friendly

دانشمندان و محققان مرکز سرطان دانشگاه کلورادو دريافتند که اضافه وزن شانس ابتلا به سرطان را در افراد چاق افزايش مي دهد و مبارزه با سرطان در اين افراد مشکل تر مي شود. در نتيجه تحقيقاتي که اين محققان انجام دادند دريافتند سلول های بنیادی سرطان خون می تواند در بافت چربی بیمار نفوظ کرده، و در اين مخفیگاه حمایتی، مقاوم تر شوند نسبت به درمانهای شیمی درمانی.

در اين آزمايش بر روي یک مدل موش مبتلا به لوسمی آنها دريافتند برخلاف انتظار سلول های سرطانی به طور منظم و سلول های بنیادی سرطانی به شکل کاملاً نا منظم در بافت چربي وجود دارند و با انطباق خود با اين محيط مي توانند با اکسيداسيون اسيدهاي چرب انرژي مورد نياز خود را بدست آورند و زنده بمانند.

هنگامی که محققان در نهایت سعی به مبارزه با این سلول های سرطانی با شیمی درمانی کردند، سلول های بنیادی که در بافت چربی قرارداشتند با استفاده از اکسيداسيون اسیدهای چرب به عنوان منبع انرژی، نسبت به سلول های بنیادی سرطانی واقع در خارج بافت چربی به درمان مقاوم تر بودند. این تیم تحقيقاتي همچنین دريافتند که اين ویژگی مشابه نمونه سرطان خون در انسان است، و سلول های بنیادی سرطانی که انرژي خود را از اسيدهاي چرب تأمین مي کنند نسبت به شیمی درمانی مقاوم تر هستند.

کریگ اردن، یکي از محققين و نويسندگان اين مطلب از مرکز سرطان دانشگاه کلرادو مي گويد:” کشف اين موضوع به طور فزاینده مي تواند درمان سرطان را موفقيت آميز کند وقتي که بدانيم سلول های بنیادی سرطان از کجا و چگونه تغذيه مي شوند. محققان همچنین به درک اهمیت بافت های اطراف سلول هاي سرطاني دريافتند که مي تواند عامل مهمي در درمان سرطان چه از طريق جراحي و چه شيمي درماني باشد. ”

براي مطالعه بیشتر دراين مورد هنوز نياز به تحقيقات گسترده تري است، برای اینکه تعيين کند آیا چربي انرژی بیشتری را براي سلول های بنیادی سرطانی فراهم می کند و یا مي تواند یک فضای خوب برای پنهان شدن سلول سرطاني در مقابل درمانهای شیمی درمانی فراهم کند.

مطالعه این تیم در مجله سلول های بنیادی منتشر شده است.

منبع: دانشگاه کلرادو

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *