ابداع روش جديد براي نگهداري شير تا هفت هفته!

Print Friendly

محققان دانشگاه پوردو روش جديدي را ابداع کرده اند که قدرت ماندگاري شیر را بهبود مي بخشد. در اين روش با استفاده از حرادت مشخص در زماني محدود مي توان عمر ماندگاري شير را چند هفته بهبود بخشيد. اين روش مانند پاستوريزاسيون مي باشد با اين تفاوت که در پاستريزه کردن تنها مي توان شير را براي دو تا سه هفته نگهداري، در حالي که در روش جديد تاريخ مصرف شير تا هفت هفته افزايش مي يابد و مي توان در اين مدت شير را در يخچال نگهداري و  استفاده کرد.

روش پاستوریزاسیون که اولین بار در قرن ۱۹ ابداع شد، در آن شیر را به دمای ۹۰ درجه رسانده و در مدت ۳ دقيقه در همين حالت نگه مي دارند (HTST) در اين حالت ميکروب ها و ميکرو اورگانيسم هايي که باعث فساد شير مي شوند از بين مي روند در حالي که هيچ گونه مشکلي براي شير به وجود نمي آيد و شير خاصيت خود را حفظ مي کند.

استاد علوم مواد غذایی پوردو بروس اپلگیت می گوید در روش ابداعي شير پاستوريزه شده دوباره تحت دماي بين ۴ تا  ۱۰ درجه سانتيگراد و فشار مشخصي به مدت يک ثانيه قرار مي گيرد که در اين حالت ۹۹ درصد از باکتری هايي که هنوز هم پس از پاستوریزاسیون باقی مانده اند از بين مي روند. – درواقع در اين روش باکتری هاي کمتري در شير باقي مي مانند که بتوانند رشد کنند و همين امر باعث طولاني شدن ماندگاري شير مي شود.

اين روش با توجه به اينکه هيچ گونه مواد افزودني به شير اضافه نمي شود از ديگر روشهاي چون استفاده از نانوذرات نقره که باعث افزايش ماندگاري شير مي شود، هم مقرون به صرفه تر و هم از لحاظ سلامتي بهتر است.

رساندن دماي شير با فشار مشخص در يک ثانيه يکي از چالشهاي اين روش است که توسط Millisecond Technologies  ابداع شده و به ثبت رسيده است.

تست طعم و مزه نشان داد که شیر بدست آمده از طریق فرآیند جدید تفاوت قابل تشخیص در رنگ، بو و طعم در مقایسه با شیري که به صورت معمولي پاستوریزه شده ندارد. تیم تحقيقاتي امیدوار است که با استفاده از روش جدید، هم هدر رفت شیر کاهش يابد، و هم اجازه می دهد که محصول به نقاط دوردست تر منتقل شود.

اين مقاله در مجله SpringerPlus منتشر شده است.
منبع: دانشگاه پوردو

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *