شرح کامل داستان رجیستری تلفن همراه

Print Friendly

سخنگوی وزارت ارتباطات ازمهیا نبودن مقدمات لازم برای اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل و عدم هماهنگی لازم بین وزارت صنعت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا خبرداد در صورتی که قرار بود این طرح از اول مرداد اجرایی شود.

طبق آمار ۹۰ درصد گوشی‌ های تلفن همراه در ایران به‌ صورت قاچاق وارد کشور شده‌ اند و طرح رجیستری گوشی موبایل با هدف مبارزه با قاچاق تلفن همراه در ایران آغاز شد.

واردکنندگان گوشی موبایل می‌ بایستی شماره سریال ‌کالاهای وارداتی (IMEI) را در گمرک و سازمان تنظیم مقررات ثبت کنند. در صورت ورود غیرقانونی گوشی موبایل، اجازه فعال كردن سیم كارت روی آن داده نمی‌ شود.این طرح همراه با جمع‌ آوری گوشی آیفون بازتاب خبری گسترده‌ای ‌پیدا کرد و پرسش‌ های زیادی را برای مصرف‌کنندگان ایجاد کرد.

وزارت ارتباطات روز چهارشنبه (۶ مرداد/ ۲۷ ژوئیه) اعلام کرد در‌حال حاضر مقدمات لازم برای اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل مهیا نشده و لازمه اجرای آن ایجاد هماهنگی بین وزارت صنعت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا است. وزارت ارتباطات گفت: پس از ایجاد بستر لازم این طرح به صورت آزمایشی اجرا می‌ گردد.

همچنین قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد موضوع جمع‌ آوری تلفن‌ های همراه از مغازه‌ های سطح شهر صحت ندارد، و قرار نیست گوشی‌ های برند “اپل” از سطح شهر جمع آوری شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه تلفن همراه از جمله کالاهایی است که نیاز به جمع‌ آوری ندارد و طرح ریجسترینگ حاکی از این است که تلفن‌ های ریجستر نشده امکان فعال‌ سازی پیدا نخواهند کرد و نمی‌ توان با قراردادن سیم‌کارت درون آن باعث فعال کردن آن شد.

تلفن‌ های همراهی که در گذشته وارد شده بودند و مورد استفاده قرار گرفتند براساس سامانه موجود شناسایی شده و مشکلی در این راستا نخواهند داشت. اما تلفن‌ های همراهی كه در حال حاضر و يا آينده به بازار اضافه می‌ شوند اگر تا قبل از اجرای طرح رجیسترینگ به مردم فروخته و عرضه شود، باز هم مشکلی نخواهد داشت، اما اگر این تلفن‌ های همراه نگه داشته شده و پس از آغاز طرح رجیسترینگ به فروش برسند باید با ارائه سند رسمیت واردات آنها ثابت شود.

وي افزود: اتفاقی که می‌ افتد این است که با اجرای طرح رجیستری، مشکلات مربوط به قاچاق در این خصوص برطرف خواهد شد. واردات در کشور برای کالاهای سرمایه‌ ای باید به شکل خدمات پس از فروش ارائه شود و این مساله مربوط به واردات در داخل است تا نمایندگی‌ های رسمی خدمات پس از فروش را به مشتریان عرضه کنند، در حال حاضر نیز تعداد عمده فروشندگان از این موضوع برخوردار هستند و از سایر افرادی که قصد دارند در زمینه فروش تلفن همراه گام بردارند خواسته‌ ایم که در راستای ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان اقدام کنند.

واما کلام اخر
کاربران گرامي چنانچه قصد خرید تلفن همراه دارند ، هنگام خرید انتن سیم کارت رو چک کنید تا کامل پر باشد و مشکل قفل شبکه وجود نداشته باشد و حتما مکالمه کوتاهی داشته باشید.

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *