چسب، راهکار GMC براي کاهش وزن اتومبيل

Print Friendly

کارخانجات اتومبيل سازي براي رسيدن به کمترين ميزان مصرف سوت در خودرو خود روشهاي گوناگوني را استفاده مي کنند، مثل استفاده از مواد فيبر کربن، استفاده از موتور هاي مدرن تر، دوگانه سوز کردن اتومبيل ها (الکتريکي، هيبريدي، گازسوز) در اين ميان جنرال موتورز روش جديدي را در ساخت SUV جديد خود بکار برده است.

GM در ساخت ۲۰۱۷ Acadia به جاي استفاده از پرچ و يا جوش براي ثابت نگه داشتن اجزاء اتاق از چسب استفاده کرده است. استفاده از چسبي که در ساخت هواپيما مصرف مي شود باعث شده علاوه بر کاستن وزن اتومبيل، امنيت بالايي نيز داشته باشد. GM در ادامه روند کاهش وزن در Acadia از ورق هاي فولادي نازکتر استفاده کرده است که باعث شده ۳۲۰ کيلو وزن آن نسبت به نمونه قبلي کاهش يابد. اين کاهش وزن باعث شده که ۲۰۱۷ Acadia در هر ۱۰۰ کيلومتر تنها ۱۰ ليتر سوخت مصرف کند، در مدل ۲۰۱۶ اين ميزان ۱۳٫۵ ليتر در ۱۰۰ کيلومتر بود، اين کاهش مصرف درحالي حاصل شده است که تغييرات زيادي بر روي اتومبيل انجام نشده است که باعث افزايش قيمت تمام شده شود، بلکه استفاده از چسب و ورق هاي فولادي نازکتر هزينه تمام شده نهايي را کاهش نيز داده است.

نیویورک تایمز در ادامه مي افزايد، خودروسازان به دنبال ترفندهای مونتاژ غیر معمول به عنوان يک ضرورت هستند، زيرا تا سال ۲۰۲۵ در آمریکا اتومبيل ها نبايد مصرفي بيش از ۷ ليتر در ۱۰۰ کيلومتر داشته باشند.

توجه داشته باشيد رسيدن به عدد ۷ ليتر در ۱۰۰ کيلومتر آن هم براي SUV هايي که به لحاظ حجم و اندازه بزرگ و پرقدرت هستند، چالش بزرگي براي خودرو سازان محسوب مي شود.

 

منبع: New York Times

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *