اميدهاي تازه براي درمان مالاريا

Print Friendly

مالاريا از بیماری های خطرناکي است توسط پشه منتقل مي شود، و همه ساله هزاران نفر را در سراسر جهان به کام مرگ مي کشاند، روشهاي درماني متفاوتي براي مبارزه با اين بيماري وجود دارد، اما به تازگي دانشمندان با استفاده از يک پروتئین مصنوعی توانستند نه تنها به طور کامل اين بيماري را موش درمان کنند، بلکه مانع از الوده شدن دوباره به اين بيماري شوند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) مالاریا مسئول مرگ ۴۳۸،۰۰۰ نفر در سال است. علائم اوليه آن مانند آنفولانزا است، تهوع، تب، سردرد و درد مفاصل و عضلات که در صورتي که درمان نشود، اين علايم تشديد شده و در نهایت می تواند به مرگ ختم شود.

دکتر میشل ويکز، رئیس آزمایشگاه مولکولی ایمونولوژی موسسه تحقیقات پزشکی QIMR Berg hofer استرالیا مي گويد” هرچند امروزه امکان درمان دارويي وجود دارد، اما با توجه به ظهور مقاومت دارويي، درمان دارويي در حال تبدیل شدن به یک مشکل به خصوص در بخش هایی از جنوب شرق آسیا است. درمان با واکسن هم تنها در برابر برخی از گونه های انگل مالاریا امکانپذير است، آن هم براي طولاني مدت ايجاد مصونيت نمي کند. این بدان معنی است که ما به فوریت نیاز به روش هاي درمان جدیدي داريم.”

تحقیقات انجام شده در اين موسسه ممکن است راه حل جدیدي براي درمان قطعي اين بيماري باشد. روش کار بدين صورت است که به وسيله یک پروتئین خاص، سیستم ایمنی بدن تقويت شده تا بتواند با عفونت مبارزه کند.

دکتر میشل ويکز توضيح داد”در سیستم ایمنی بدن، سلول های دندریتیک، که ژنرال های ارتش ایمنی بدن و سلول های T شکل که حکم سرباز را دارند کار دفاع از بدن را انجام مي دهند. سلول های دندریتیک به سلول های T مي گويند که برای حمله به یک عفونت سلاح های خود را بيرون بياورند.”

برای این کار، سلول های دندریتیک با استفاده از يک پروتئین ماده اي را در خون به نام PD-L2 قرار مي دهند که دستور مبارزه با عوامل بيماري زا را به سلول های T مي فرستد، و هرچه ميزان PD-L2 در خون پايين تر بيايد، کار مبازره با عوامل بيماري زا هم کمتر مي شود.

وي همچنين مي گويد”ما دریافتیم که هنگامی که انسان و موش به مالاریای شدید آلوده مي شوند، سطح PD-L2 در خون بسيار کاهش مي يابد، بنابراین سلول های T ديگر با انگل مالاريا مبارزه نمي کنند. هنوز نمی دانیم که چگونه مالاریا موفق به جلوگیری از تولید PD-L2 مي شود. اما حالا که فهميده ايم چگونه این پروتئین به مبارزه با این بیماری مي پردازد، یک نسخه مصنوعی از آن را در آزمایشگاه توليد کرده ايم که مي تواند ميزان PD-L2 را در خون افزايش دهد.”

براي آزمايش اين پروتئين، محققان ابتدا سه دوز از اين پرتئين را به موشها تزريق کردند و سپس موش ها را با دوز کشنده اي از انگل مالاریا آلوده کردند، و در کمال تعجب ديدند که همه آنها درمان شدند. علاوه بر این، هنگامی که اين موش ها را پنج ماه بعد دوباره آلوده کردند، متوجه شدند که موشها ديگر به مالاريا مبتلا نمي شوند.


دکتر میشل ويکز مي گويد “این روش یک راه کاملا جدید براي درمان مالاریا با تحریک سیستم ایمنی بدن خود فرد برای از بین بردن انگل ها است، که هيچ گونه عوارضي هم ندارد”.

نتايج این تحقیق در مجله ایمنی منتشر شده است.

منبع: QIMR Berghofer

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *