درمان بیماری های التهابی روده با نانوذرات زنجبیل

Print Friendly

زنجبیل دارای سابقه ای طولانی در طب سنتي براي درمان بيماري هايي مانند اسهال و ناراحتي شکم مي باشد، و امروزه با توجه به پيشرفت هاي پزشکي نوين، هنوز هم از اين ریشه های گره دار استعدادهای پنهاني فاش مي شود که مي تواند براي درمان بيماري ها مزمن مورد استفاده واقع شود.

به تازگي محققان با استفاده از نانوذراتي که از زنجبیل تازه گرفته اند، روش جديدي براي درمان انواع بيماري هاي مزمن و التهابی روده يافته اند که حتی ممکن است به مبارزه با سرطان نيز کمک کند.

اين کشف، نتیجه همکاری بین محققان مرکز پزشکی آتلانتا و دانشگاه ایالتی جورجیا بوده است. بر اساس اين تحقیقات با استفاده از ریشه زنجبیل تازه و قرار دادن آن در يک سانتریفوژ فوق سريع با قابليت پراکندگی التراسونیک، زنجبيل را شکسته و به ذرات کوچک به اندازه حدود ۲۳۰ نانومتر تبديل مي کنند. سپس این ذرات را به صورت خوراکی به موشهای آزمایشگاهی دادند، و مشاهده کردند بعد از مصرف اين نانو ذرات، التهاب روده ها برطرف شد و بيماري بهبود يافت.

محققين معتقداند ممکن است اين نانو ذرات بتواند در طولاني مدت، حتي در درمان و جلوگيري از سرطان نيز موثر باشد.

علاوه بر این، محققان دریافتند که نانوذرات زنجبیل مشتق شده یا GDNPs، با افزایش بقا و گسترش سلول های ديواره روده بزرگ و جلوگيري از توليد پروتئیني که منجر به التهاب روده مي شود، روند بهبود را تسريع مي بخشند.

آن ها معتقداند که این اثرات درمانی از مقادیر بالایی از مولکول های چرب، است که در گیاه زنجبیل به صورت طبيعي وجود دارد. یکی از این چربی ها اسید فسفاتیدیک است که نقش مهمی در ساخت و ساز غشای سلولی ایفا می کند، اما محققان می گویند که علاوه بر مولکول هاي چربي، ذرات ديگري از جمله gingerol و shogaol نيز که در درمان سرطان و التهاب به مبارزه با اکسیداسیون مي روند هم وجود دارد.

اين ذرات که به نظر می رسد غیر سمی باشد در موش ها هيچ گونه عوارضي را نشان نداد، و محققان می گویند که در انسان هم ممکن است راه درمان بيماري هاي روده باشد، بدون عوارض جانبي و هزينه هاي زياد.

نتايج اين پژوهش در مجله بیومتریال منتشر شده است.

منبع:مرکز پزشکی آتلانتا امور سربازان بازنشسته

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *