امکان دسترسی به سری ترین اطلاعات مغز با اسکن EEG

Print Friendly

اینکه برای تأیید هویت خود از اسکن مغزی برای بازگشایی قفل تلفن همراه خود استفاده کنید، خیلی جذاب است، اما تحقیقات جدید در دانشگاه فناوری تگزاس نشان می دهد که با استفاده از اسکن (Electroencephalogram) EEG می توان وارد دنیای حریم خصوص افراد شد.

تا به امروز دانشمندان عقیده داشتند که افراد می توانند با کنترل امواج مغز خود، اطلاعات نادرستی را در اسکن مغز بدهند برخلاف اسکن اثر انگشت که همواره دقیق است، اما استفاده از روش جدید اسکن مغز توسط EEG با اسکن عمیق تر ماده خاکستری مغز و جمع آوری اطلاعات نهفته در آن توانستند به زارهای پنهان افراد نیز دسترسی یابند. مثلاً اگر فرد اعتیاد خود را به الکل انکار کند با این روش به راحتی قابل تشخیص است!

دوتن از محققان به نامهای عبد سروادا و ریچارد ماتوو این روش جدید را با استفاده از یک جفت سیستم های احراز هویت EEG برای شناسایی اطلاعات شخصی از اسکن امواج مغزی ابداع کردند. در این دستگاه که با استفاده از یک نرم افزار قابلیت یادگیری و مقایسه اطلاعات اسکن شده از مغز افراد را دارد، می توان مثلاً وقتی که یک فرد الکلی را اسکن می کند، اطلاعات را در حافظه خود ثبت می کند و کاربر با تعیین هویت این اطلاعات با یک فرد الکلی، چنانچه بعد از این فرد دیگری را اسکن کند که اطلاعات فرد دوم با فرد اول در مواردی که مشخص کننده الکلی بودن فرد است یکسان باشد، تشخیص الکلی بودن فرد دوم را نیز بدهد. این دستگاه با موفقیت ۲۵ درصد از افرادی که خود را به فرد غیر الکل معرفی کرده بودن شناسایی کرده است.

سروادا می گوید: “در مورد نتایج حاصله جای تعجب نیست، زیرا ما میدانیم سیگنال ها مغز غنی از اطلاعات است.”

این روش احتمالا می تواند به نفع علم پزشکی برای تشخیص بیماری باشد، اما یک شمشیر دولب است که می تواند بسیار زیان بار هم باشد. اینکه ممکن است داده بدست آمده از این سیستم مورد استفاده برای شناسایی صفات کاربران قرار گیرد می تواند بسیار خطرناک باشد.
منبع: IEEE Spectrum

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *