نخستین شناور بالگرد بر ایرانی، با نام شهید دریادار محمد ناظری

Print Friendly

این نخستین شناور با قابلیت حمل بالگرد به نام شهید دریادار محمد ناظری است که در داخل کشور بدون هیچگونه وابستگی به خارج طراحی، ساخت و تجهیز شده است، امروز سه شنبه ۱۳۹۵/۰۶/۲۳ طی آیینی با حضور سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه و جمعی از فرماندهان و مسئولان لشکری و کشوری به یگان رزمی نیروی دریایی سپاه ملحق شد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این آیین گفت: این شناور بزرگترین شناور آلومینیومی ساخت کشور با شکل بدنه پیشرفته و روز دنیاست که قابلیت دریانوردی در امواج خروشان و حمل همزمان ۱۰۰ نفر به همراه یک بالگرد را دارد.

%d8%b4%d9%86%d8%a7%d9%88%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d9%84%da%af%d8%b1%d8%af-%d8%a8%d8%b1-2

کار طراحی و ساخت شناور بالگرد بر شهید ناظری توسط سازمان تحقیقات خودکفایی نیروی دریایی سپاه و در موسسه شهید محلاتی از موسسه های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) در بوشهر انجام شده است. از دیگر خصوصیات این شناور می توان به ابعاد، طول ۵۵ متر، عرض ۱۴٫۱ متر و ارتفاع ۱۳ متر اشاره کرد که قابلیت آبخور ۱۵متر و برد دریانوردی ۱۰هزار کیلومتر ( ۱۴نات) را دارد. وزن سازه این شناور ۹۰ تن و وزن کل آن ۲۴۰ تن است که می تواند به سرعت بیشینه ۲۸ نات دریایی برسد.

شکل بدنه شناور بالگرد بر شهید ناظری از نوع پیشرفته مطابق با تکنولوژی روز دنیا است که با قابلیت مقاومت هیدرودینامیکی که دارد، می تواند تعادل و پایداری خود را در امواج بلند حفظ کند که با توجه به برد بلند دریانوردی آن، امکان حضور قدرتمند نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در آب های آزاد و اقیانوس ها فراهم می سازد.

 

منبع خبر: ایرنا

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *