یک آزمایش ساده بزاق برای تشخیص آسم!

Print Friendly

شاید ندانید که آسم با توجه به اینکه تنها یک بیماری ساده تنفسی است، برای تشخیص آن فرایند های زیاد و پر هزینه و زمان بری باید انجام یابد از جمله انجام آزمون های فیزیکی، چک سابقه پزشکی و تست دستگاه نفس با ابزارهای اندازه گیری پرهزینه، ولی دانشمندان به رویکرد جدیدی برای تشخیص آسم دست یافتند که می تواند خیلی آسان و تنها با تجزیه و تحلیل یک نمونه بزاق بیمار، به نشانه های ثبت شده از این بیماری دست یابند.

آسم یک بیماری تنفسی است که حدود ۲۵ میلیون نفر را به تنهایی در ایالات متحده درگیر کرده است، اما هیچ روش تشخیص قطعی برای آن وجود ندارد. پزشکان برای این کار باید تاریخچه پزشکی بیمار را مورد بررسی قرار دهند و با معاینه گوش، چشم و قفسه سینه بیمار با تجهیزاتی مانند سپیرمترس که برای تست ظرفیت ریه بیمار انجام می شود، به این بیماری برسند.

چند ماه قبل، با شناسایی یک مولکول که در خون افراد مبتلا به آسم وجود دارد، چشم انداز تشخیصی بهتری برای این بیماری بیش پای دانشمندان نمایان شد.

محققان دانشگاه Loughborough در انگلستان، که در همکاری با بیمارستان شهر ناتینگهام بر روی این پروژه کار کرده اند، توانستند با یک نمونه برداری از بزاق دو فرد سالم و مبتلا به آسم و با استفاده از مایع طیف سنج کروماتوگرافی که از آن برای اسکن میزان جرم نشانگرهای زیستی سوخت و ساز بدن استفاده می شود، پی به ۱۰ ویژگی های منحصر بین بزاق یک فرد سالم و بزاق یک فرد مبتلا به آسم ببرند که به گفته آنها یک روش قابل اعتماد برای تشخیص بیماری آسم در افراد است.

البته در حالی که محققین با این کشف خود بسیار امیدوار شده اند برای تشخیص بیماری، ولی باید توجه داشت که استفاده از نشانگرهای زیستی نیاز به مطالعات بیشتری برای تأیید شدن دارد و استفاده بالینی دارد. اما چنانچه این روش کاربردی شود، از آن می توان به عنوان یک ابزار امیدوار کننده برای تشخیص زود هنگام و نظارت مداوم بر بیماران مبتلا به آسم را شکل دهد.

این پژوهش در مجله روش تحلیلی منتشر شد.

منبع: دانشگاه Loughborough

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *