آی بی ام تراشه با الهام گرفتن از مغز برای یادگیری بهتر ساخت

Print Friendly

ساخت نرم افزارهایی که قابلیت یادگیری داشته باشند، انقلاب در دنیای هوش مصنوعی بود، اما اجرای این نرم افزار ها احتیاج به سخت افزار دارند، که معمولاً همه استاندارد هستند. اما برخی از غول های تکنولوژی مانند گوگل و اینتل تحقیقات قابل توجهی را در ایجاد تراشه های کامپیوتری تخصصی تر برای یادگیری شروع کرده اند.

و حالا آی بی ام با یک رویکرد غیر معمول تر، آزمایش بر روی تراشه TrueNorth را که از مغز انسان الهام گرفته و می تواند به صورت یک پلت فرم سخت افزاری برای یادگیری استفاده شود آغاز کرده است.

قابلیت یادگیری معمولاً در الگوریتم های موسوم به شبکه های عصبی کانولوشن که از لایه های گره مانند، همچون سلول های عصبی هستند تکیه می کند. چنین شبکه های عصبی می تواند مقادیر زیادی از داده ها را از طریق لایه های خود عبور و با فیلتر کردن، آن ها را در بخش های مربوطه ذخیره کند.

فرایند شناسایی چهره انسان و یا درک زبان های مختلف، از انوع قابلیت های است که که در حال حاضر برای توانمند سازی آنلاین خدمات ارائه شده توسط گوگل، فیس بوک، آمازون و مایکروسافت استفاده می باشد.

آی بی ام در تحقیقات اخیر خود نشان داد که از جمله الگوریتم های یادگیری عمیق می تواند بر روی سخت افزار الهام گرفته از مغز که معمولا یک نوع بسیار متفاوت از شبکه عصبی را اجرا می کنند بهتر عمل کند.

هرچند فرایند یادگیری در چنین پردازنده هایی نیاز به زمان برای پردازش و تطابق با داده های دریافتی دارد، ولی می توان در سال های آتی شاهد جهش شگرفی در زمینه هوش مصنوعی و ربات های انسان نما باشیم.

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *