دستگاه هوشمند سنجش آلودگی‌ های محیطی

Print Friendly

پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی پس از ساخت دستگاه سنجش آلودگی‌ های محیطی با ثبت و کنترل از راه دور، توانستند با ارتقای این دستگاه، آن را به تکنولوژی هوشمند (IOT) مجهز کنند.

فروزان فقیری، مجری طرح با بیان اینکه امروزه آلاینده‌ های ناشی از حمل‌ و نقل و صنایع، دو عامل مهم ایجاد آلودگی هوا در محیط‌ های شهری و صنعتی هستند، گفت: هوایی که تنفس می‌ کنیم ارتباط مستقیمی با سلامتی ما دارد. افزایش عوارض قلبی و عروقی از جمله اثرات آلودگی هوا بر سلامت انسان است.

وی افزود، حذف و کاهش ریزگردها و آلودگی هوا در محیط‌ های شهری و صنعتی را از جمله دغدغه‌ های اصلی امروز  دنیا دانست که بدون ارزیابی علمی و داشتن اطلاعات کامل مرتبط با سنجش آلودگی‌ ها دشوار خواهد بود و برای این منظور با بررسی و تحقیقاتی که انجام دادیم، اقدام به ارتقاء و تجهیز دستگاه قبلی خود با عنوان «سنجش آلودگی‌ های محیطی با ثبت و کنترل از راه دور» به تکنولوژی هوشمند (IoT) کردیم.

فقیری ادامه داد: با استفاده از تکنولوژی (IoT) در دستگاه سنجش آلودگی‌ های محیطی، موفق به ارائه یک سیستم سنجش آلودگی‌ های محیطی با هزینه کمتر نسبت به نمونه خارجی و قابلیت‌ های حمل آسان، اندازه‌ گیری غلظت آلودگی هوا و گازهای تولید شده در صنعت بصورت لحظه‌ ای و همچنین قابلیت اندازه گیری پارامترهای دیگری نظیر دما، فشار، رطوبت و گردوغبار شدیم.

مجری طرح با تاکید بر این که در این سیستم اطلاعات اندازه‌ گیری شده توسط بلوتوث به صورت آنی به یک دستگاه گوشی اندروید منتقل شده و نمایش داده می‌ شود، یادآور شد: کارآیی مهم، جدید و قابل توجه این نمونه تولید شده نسبت به تمام نمونه‌ های موجود در بازار جهانی، هوشمندسازی (IoT) و ارتباط گوشی همراه با این دستگاه از طریق اینترنت است، به طوری که ارتباط بین دستگاه و گوشی (هر دو با قابلیت تحرک) و در هر فاصله‌ ای امکان‌ پذیر است.

وی خاطرنشان کرد: این دستگاه را علاوه بر استفاده شخصی در منازل و محیط‌ های کاری، سازمان‌ ها و مراکز عمومی شامل بیمارستان‌ ها، مدارس و دانشگاه‌ ها می‌ توان در اندازه‌ گیری گازهای تولید شده در واحدهای صنعتی و کارخانجات نیز مورد استفاده قرار داد.

بر اساس این گزارش، طراحی و ساخت این دستگاه با راهنمایی دکتر محمود قرآن نویس، رییس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما و دکتر هومن اخوان عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفته است.

منبع: ایسنا

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *