ساخت پانکراس مصنوعی برای درمان دیابت نوع ۱

Print Friendly

نظارت بر سطح گلوکز خون و تزریق انسولین برای نگه داشتن آن در یک محدوده امن دردسر بی پایانی برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ است. برخی از پروژه های تحقیقاتی انجام شده در این مورد امیدهای تازه ای را برای آسان تر شدن این روند در بیماران روشن کرده است. در همین ضمبنه برای اولین بار، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) یک به اصطلاح پانکراس مصنوعی ساخته شده را تایید کرده است که می تواند کار تزریق انسولین را به طور خودکار و بدون عوارض انجام دهد.

سلول های بتا در پانکراس با تولید انسولین در یک فرد سالم، تنظیم سطح قند خون را کنترل می کنند. اما برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، این فرایند به درستی انجام نمی شود و فرد باید با استفاده از دستگاه قند خون، میزان انسولین را کنترل و اقدام به تزریق انسولین کند.

برای سال ها دانشمندان راه های مختلفی را برای بررسی و حفظ میزان قند خون رفته اند از جمله کاشت سلول های بتا، بررسی سطح گلوکز خون از طریق تماس با لنزهای تماسی و یا ارائه انسولین از طریق کپسول به جای سوزن، اما شاید این راه حل کاربردی ترین روشی باشد که به عنوان یک سیستم حلقه بسته، بصورت خودکار نظارت و مدیریت بر میزان انسولین خون دارد و به میزان چشمگیری باعث کاهش استرس و نگرانی در بیماران شده است.

به طور کلی، این پانکراس مصنوعی از یک پمپ خارجی و یک حسگر داخل سوزن تشکیل شده که این سوزن در زیر پوست قرار دارد. سنسور به طور مداوم بر سطح گلوکز خون نظارت دارد و در صورت نیاز، انسولین توسط پمپ و یک کانتر وارد خون می شود تا میزان قند خون همواره ثابت بماند.

پس از یک آزمایش بالینی که بر روی ۱۲۳ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۱ در یک دوره سه ماهه انجام شد، دستگاه MiniMed 670G توسط FDA برای استفاده در افراد بالای ۱۴ سال امن و بدون عوارض شناخته شد و قرار است که به زودی وارد بازار شود. البته آزمایشات بیشتری برای استفاده این دستگاه در کودکان ۷ تا  ۱۳ سال در حال انجام است که در صورت موفقیت آمیز بودن، امکان استفاده در این افراد هم فراهم خواهد شد.

منبع: FDA, Medtronic

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *