کلاهی از کیسه هوا برای محافظت از سر

Print Friendly

محافظت از سر موتور سواران در تصادفات می تواند موجب زنده ماندن فرد شود، ولی مشکل بزرگ کلاه کاسکت های فعلی بزرگی، سنگینی و محدود کننده دید و صدا است، هرچند با تکنولوژی های جدید مقداری از این موانع بر طرف شده است ولی همچنان یکی از عواملی است که گاهی موتورسواران رقبتی به استفاده از کلاه ندارند. به تازگی یک تیم در دانشگاه استنفورد کلاه ایمینی را طراحی کرده است که مانند کیسه هوا که در اتومبیل ها وجود دارد عمل می کند و در هنگام مواجه با خطر به سرعت باد شده و از سر و گردن موتور سوار در برابر ضربات وارده محافظت می کند.

از نظر ظاهری این کلاه بیشتر شبیه به یک روسری پف کرده دور گردن می ماند که در مواقع برخورد در کسری از ثانیه باد شده و در آزمایشات انجام شده تا شش برابر بهتر از کلاه کاسکت های معمول از سر موتور سوار محافظت می کند.

دیوید کاماریلو مهندس زیستی استنفورد می گوید: در این کلاه که بر روی یک پلتفورم فلزی ساخته شده، با استفاده از شتاب سنج های خطی که بر روی آن نصب شده، امکان تشخیص هرگونه تغییر حالت وجود دارد و چنانچه سر کاربر با حرکات شدید به سمت بالا، پایین و یا طرفین حرکت کند، سنسورها این حرکات را تشخیص داده و با باد کردن کیسه هوای داخل آن کار محافظت از سر راکب را بر عهده می گیرند.

در آزمایشات تست سقوط که از تست های معمول برای ارزیابی ایمنی کلاه کاسکت می باشد، ضرباتی که به سر وارد می شود در این کلاه بین ۵ تا ۶ برابر کاهش را نسبت به کلاه های معمول نشان می دهد.

airbag-helmet-drop

کلاه اسفنجی دوچرخه فقط می توانید احتمال شکستگی جمجمه را کاهش دهد ولی نمی تواند جلوگیری از ضربه مغزی کند

دانشمندان هنوز کاملا نمی دانند که به طور خاص چه نیرویی می تواند منجر به ضربه مغزی شود و اینکه در زمان تصادف نیروی که باعث آسیب رسیدن به بدن می شود چیزی بیش از یک شتاب خطی است و در واقع می توان گفت مجموعه ای از برآیند نیروهای مختلف از جهات متفاوت باشد، اما آنها معتقد کلاه کیسه هوا احتمالا هنوز هم بهتر از همتایان فوم خود به لطف اندازه بزرگتر و سطح نرم تر می تواند محافظ سر باشد.

نتایج این پژوهش در مجله Annals مهندسی پزشکی منتشر شده است.

 

منبع: دانشگاه استنفورد

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *