مجوز وزارت بهداشت برای ۳ نانو داروی ضد سرطان برای عرضه در داروخانه‌ها

Print Friendly

دکتر سید مهدی رضایت رییس کمیته نانو غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از صدور مجوز برای عرضه دومین داروی ضدسرطان تولید شده به داروخانهها خبر داد و گفت: داروی ضدسرطان تولید شده در کشور تحت پوشش بیمه درمان قرار دارد.

یکی دیگر از مجوزها مربوط به تولید نانو دارویی برای درمان کبد چرب است که مطالعات اولیه این دارو نشان از اثربخشی این دارو در درمان کبد چرب دارد.

دکتر رضایت همچنین از صدور مجوز برای داروی ضد سرطانی گفت که یکی از شرکت‌ های دارویی به دانش فنی تولید داروی ضد سرطان دست یافته است که تاکنون این دارو با قیمت‌ های بالا وارد کشور می‌ شد و از آنجایی که قیمت این دارو بالا بود همه بیماران مبتلا قادر به خرید این دارو نبودند.

این دارو را دومین داروی ضد سرطان کشور از جمله داروهای مهمی است که ماده موثره آن «تکری تاکسول» از خانواده «تاکسول‌» ها است که با قیمت‌ های گزاف به کشور وارد می‌ شد.

وی داروی درمان بیماری «سالک» را از دیگر دستاوردهای محققان کشور نام برد و گفت: این دارو داروی پوستی برای درمان سالک در دنیا است که به همت محققان کشور به تولید رسید. داروی ضد سالک موجود در بازارها یک داروی تزریقی است که دارای عوارض سمی است، ولی داروی ضد سالک ایرانی به صورت پماد تولید شده و قادر است در طی یک ماه این بیماری را درمان کند. این که این بیماری بیشتر در مناطقی که از نظر بهداشت پایین است، بروز می‌کند، این رو اقشار کم درآمد بیشتر به این بیماری مبتلا می‌ شوند که با همکاری وزارت بهداشت مجوز نهایی این دارو در ۲ تا ۳ ماه آینده صادر خواهد شد.

به گفته مدیر کارگروه نیروی انسانی ستاد توسعه فناوری نانو در آزمایش‌های انجام شده این پماد تا ۹۵ درصد در درمان سالک پوستی موثر بوده است.

رییس کمیته نانو وزارت بهداشت تعداد محصولات نانویی در حوزه سلامت را ۳۵ محصول ذکر کرد و افزود: یکی از داروهای مبتنی بر فناوری نانو که در حال حاضر با نسخه پزشک عرضه می‌شود داروی «سینا دوکسوزوم» که ماده موثره آن  «دوکسوروبیسین» است. به گفته وی این دارو تاکنون حدود ۱۵هزار ویال در داخل کشور به فروش رسیده است.

سالک یک بیماری پوستی است که بر اثر ورود انگل تک سلولی به نام «لشمانیا» به بدن ایجاد می‌ شود. اگرچه این بیماری بندرت باعث به مخاطره افتادن زندگی می‌ شود ولی اثر زخم‌ هایی که ایجاد می‌ کند تا پایان عمر روی پوست باقی می‌ ماند.

این بیماری یک بیماری پوستی مشترک بین انسان و تعدادی از حیوانات از جمله جوندگان است که تاکنون داروی تزریقی برای درمان این بیماری عرضه شده که اثربخشی آن زیاد نبوده است از این رو محققان کشور با بهره گیری از فناوری نانو داروی پوستی برای درمان آن عرضه کردند.

داروی ضد سالک محققان کشور پماد نانویی به نام «نانو آمفوتریپسین» و نام صنعتی آن «آمفولیش» است.

1

سینادوکسوزوم در درمان سرطان‌ های مختلفی به کار می‌ رود و با توجه به کارایی بالایی که به علت ماهیت لیپوزومال خود دارد در سرطان‌ های متاستاتیک متعددی نظیر سرطان‌ های متاستاتیک پستان و تخمدان و همچنین در مولتیپل می‌لوما و کاپوسی سارکومای بیماران مبتلا به ایدز اثر قابل توجهی دارد.

2

این دارو یک داروی شیمی درمانی است و محققان به دنبال کاهش اثرات شیمی درمانی، به بهره گیری از فناوری نانو و لیپوزوم، فرم نانویی این دارو را عرضه کردند که شامل یک کره لیپوزومی است و حالت چربی مانندی دارد و دارو در داخل آن محصور می‌شود به این ترتیب عوارض و آسیب‌های کبدی و قلبی ناشی از شیمی درمانی را به حداقل می‌رساند

 

منبع

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *