سامانه محافظت از گوش در مرسدس بنز کلاس E

Print Friendly

مرسدس بنز در تلاش برای کاهش آسیب های ناشی از صدای ایجاد شده در تصادف اتومبیل، روش جالبی را با استفاده از سیستم صوتی ماشین اجرا کرده است که نمونه اولیه آن در مدل E-Class جدید اجرایی شده است. در ادامه با دیجیت همراه باشید تا این سامانه هوشمندانه را بررسی کنیم

اینکه بخواهیم از خدماتی که کارخانه مرسدس بنز از ابتدا تا به امروز در صنعت اتومبیل ایجاد کرده است صحبت کنیم، موارد بسیاری را می توان عنوان کرد، از جمله سیستم ABS یا همان ترمز های ضد قفل شونده چهار چرخ که در سال ۱۹۷۸ در کلاس S ارائه شد یا سیستم کنترل کشش که در سال ۱۹۸۷ همزمان با بی ام و و تویوتا در اتومبیل های خود استفاده کرد و یا همین چند سال اخیر، در سال ۲۰۰۳ که با معرفی سیستم پیش ایمنی، که شامل یک سری اقدامات امنیتی است که در زمانی که احتمال تصادف وجود دارد اتومبیل خود انجام می دهد اشاره کرد از جمله سفت کردن کمربند ایمنی، بالا داده پنجره ها و بستن سانروف، پف کردن صندلی ها برای ایجاد ثبات در بدن سرنشینان و در برخی موارد جابجایی صندلی ها به سمت وسط اتومبیل برای به حداقل رساندن ضربه هایی که از کنار وارد می شود اشاره کرد.

و حالا در ۲۰۱۶ ارائه یک سیستم محافظت از گوش در مقابل صدا هایی که هنگام تصادف ایجاد شده و می تواند به گوش سرنشینان آسیب وارد کند و یا حتی باعث کری شود.

محققین مرسدس بنز با توجه به قابلتی که در گوش میانی به طور طبیعی وجود دارد و زمانی که صدای بلندی به گوش می رسد با انقباض عضلات غیر ارادی و تعدیل انرژی که توسط ارتعاش پرده گوش دریافت شده و انتقال این ارتعاش ضعیف شده به حلزون شنوایی علاوه بر جلوگیری از وارد آمدن آسیب توانایی شنیدن صدا را به فرد می دهد استفاده کرده و این سیستم ایمنی صوتی را ایجاد کرده اند. در واقع نوعی فیلتر صوتی که در صداهای بلند عمل می کند.

با استفاده از همین قابلیت، زمانی که بخواهد تصادفی صورت گیرد، توسط سیستم صوتی اتومبیل صدایی با قدرت ۸۰ دسی بل در کسری از ثانیه پخش می شود، این صدا فیلتر صوتی طبیعی گوش را فعال کرده و صدای بلندی را که تصادف ایجاد کرده مهار کرده تا آسیبی به سیستم شنوایی فرد وارد نشود. لازم به ذکر است که صدایی با توان ۸۰ دسی بل هیچ گونه ناراحتی را برای فرد ایجاد نمی کند.

البته در این روش چنانچه بیشتر از یکبار این عمل انجام شود، مثلاً ممکن است در هنگام پخش موسیقی در اتومبیل صدایی با توان ۸۰ دسی بل ایجاد شود، باعث می شود واکنش گوش میانی و آسنانه تحریک آن کمی پایین تر بیاید.

استفاده از این روش ارزان و ساده می تواند جلوی بسیاری از مشکلاتی که در زمان تصادف برای فرد ایجاد می شود را بگیرد.

منبع: مرسدس بنز

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويد



نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *