چگونه گیاه اسفناج می تواند مواد منفجره را تشخیص دهد؟

Print Friendly

خواص غذایی اسفناج بر کسی پوشیده نیست، اما آیا می دانستید که به تازگی گروهی از محققان موسسه تکنولوژی ماساچوست توانسته اند حسگرهایی را با استفاده از نانولوله های کربنی گیاه اسفناج بسازند که می تواند به عنوان یک تشخیص دهنده مواد منفجره و یا امواج تلفن همراه عمل کند.

در این تحقیق مهندسان MIT با وارد کردن نانوذراتی که اغلب در ترکیبات مواد منفجره مثل مین های زمینی استفاده می شود به قسمت زیرین برگ، لایه مزوفیل که در آن فتوسنتز انجام می شود، و تاباندن نور لیزر بر روی برگ و تصویر برداری توسط دوربین های مادون قرمز، قادر به تشخیص ترکیبات نیتروماتیک شدند.

معمولاً ترکیبات نیتروماتیک در مواد منفجره وجود دارد، این مواد توسط آب شسته شده و وارد گیاه می شوند، بنابراین می توان با استفاده از همین سیستم وجود مواد منفجره و یا مین ها را در یک منطقه تشخیص داد.

در حال حاضر این سیستم اجازه می دهد تا محققان بتوانند سیگنال ها را تا فاصله یک متری از گیاه بخواندن، اما آنها در حال کار بر روی موادی هستند که بتوان از فاصله دورتر نیز قابل تشخیص باشند. همچنین مهندسی ژنتیک به دنبال تولید گیاهانی هستند که با دریافت سیگنال های رادیویی تغییر رنگ دهند.

منبع: MIT

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *