ساخت پانل های خورشیدی انعطاف پذیر جدید با قابلیت تبدیل نورهای مصنوعی با الکتریسیته

Print Friendly

تا مدت های مدیدی سقف خانه ها قلمرو پانل های خورشیدی بوده اما این سلطنت با تولید نمونه جدیدی از این پانل ها به خطر افتاده است. تسلا، پانل های خورشیدی را ساخته بود که می توانستند در پنجره یا دیوارها بصورت مخفی نصب شوند، ولی حالا سخن از نوع جدید از این پنل ها است که می توانند حتی داخل خانه هم نورهای مصنوعی را به جریان الکتریسیته تبدیل کنند.

این پانل های انعطاف پذیر که کمتر از نیم میلی متر ضخامت دارند، توسط گروهی از محققان تیم ویرجینیا تک تولید شده اند که هر کدام به اندازه کف دست می باشند در حالی که می توانند حدود ۷۵mW برق تولید کنند. این پانل های جدید را حتی می تواند به صورت رول های کوچک در پرده، سایه بان پنجره و یا کاغذ دیواری استفاده کرد.

برای ساخت این پانل ها از چاپ یک لایه نازک خمیر اکسید تیتانیون بر روی یک لایه انعطاف پذیر ارزان قیمت استفاده می شود. شاشنک پریا مدیر این پروژه می گوید: از مزیت تولید این پانل ها می توان به راحتی تولید در دمای پایین اشاره کرد، به طوری که تجهیزات مورد نیاز برای ساخت این پانل ها نسبتا ارزان و به راحتی قابل تهیه هستند. مورد دیگر، مقیاس پذیری بالای این پانل ها است به طوری که به راحتی می توان آن را بر روی رول کاغذ چاپ کرد و علاوه بر استفاده تزئینی می توان انرژی مورد نیاز برای روشنایی و یا شارژ دستگاه ها را تامین کرد.

اما شاید برترین ویژگی این پانل ها توانایی جذب نور های مصنوعی مثل نور لامپ های فلورسنت، رشته ای و یا LED ها اشاره کرد. قابلیتی که تا کنون هیچ یک از پالن های خورشیدی نداشته است.

در حال حاضر، این پانل ها در حدود ۱۳ تا ۱۵ درصد بهره وری بیشتری نسبت پانل های سیلیکن موجود دارند. تیم تولیدی معتقد است که با افزایش بهره وری این پانل ها می توان به نقطه ای در تولید پانل های انعطاف پذیر دست یافت که بتوان برای تولید لباس های نظامی و یا کوله پشتی ها سربازان استفاده کرد. بنابراین سربازان به راحتی می توانند یک منبع الکتریسیته مطمئن بدون وزن و دشواری های دیگر منابع در اختیار داشته باشند.

نتایج این تحقیق در مجله مواد انرژی خورشیدی و سلول های خورشیدی و ACS منتشر شده است.

منبع: ویرجینیا تک

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A