استفاده از کمربند های لاغری مدرن برای بیماران دیابتی چاق

Print Friendly

برای افراد چاق رهایی از چربی که اندام های داخلی را در بر گرفته اند و به چربی احشایی معروف است، کار بسیار دشواری است. و از آنجایی که این چربی عامل اصلی بروز بیماری دیابت نوع دو می باشد، برای حل این مشکل علاوه بر یک رژیم کم کالری، روش جدیدتری هم توسط گروهی از دانشمندان دانشگاه کوماموتو ارائه شده که با استفاده از یک دستگاه پوشیدنی مشابه کمربرند های لاغری ولی با کارایی کاملاً متفاوت، می توان نتایج مطلوب تری را بدست اورد.

سلول های بدن وقتی دچار تغییرات ناگهانی و تحت فشار در زمان حیات خود قرار گیرند، برای مقابله با این تغییرات، یک گروه از پروتئین ها به نام پروتئین شوک حرارتی (HSPs) برای محافظت از سلولها وارد عمل شده تا از سلول ها محافظت کنند. و چاقی که یکی از بزرگترین عوامل ایجاد کننده دیابت نوع دو، مانع بدن برای فعال کردن HSR (پاسخ شوک حرارتی) و تولید HSPs است – به طور خاص دانشمندان دریافتند، از شناخته شده ترین این عوامل HSP 72 است که رابطه مستقیم با انسولین دارد.

برای بازگرداندن عملکرد HSR، تیم تحقیقاتی دانشگاه کوماموتو از یک دستگاه تسمه مانند پوشیدنی (مشابه کمربند های لاغری) برای ایجاد تحریکات الکتریکی خفیف (MES) به همراه شوک حرارتی (HS) در همان زمان ساخته اند که می تواند بعد از پوشیدن، ۵۵ پالس الکتریکی در هر ثانیه ایجاد کند تا مولکول های HSR بتوانند HSPs تولید کنند.
wearable-fat

برای تست اثر بخشی دستگاه، محققان دو گروه کارآزمایی بالینی انجام دادند. در آزمایش اول، از میان ۴۰ مرد چاق مبتلا به دیابت نوع دو استفاده شد و بعد از بکاربردن دستگاه، نتایج نشان داد، با فعال شدن HSR، باعث ایجاد اثر درمانی قابل توجهی در این افراد شد. کاهش سطح قند خون ناشتا، از دست دادن چربی احشایی، بهبود مقاومت به انسولین و کاهش قابل توجه تعداد هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1C) در خون این افراد. “هموگلوبین A1C یا هموگلوبین گلیکوزیله، نوعی بیماری است که در آن هموگلوبین به جای حمل اکسیژن در خون، مولکولهای قندی را که هموگلوبین متصل شده اند را جابجا می کنند.

در آزمایش دوم، که میان ۶۰ فرد چاق از هر دو جنس، طی یک دوره ۱۲ هفته ای انجام شد، و هربار دوره درمان ۶۰ دقیقه به طول می انجامید، افراد به منظور تعیین فراوانی و بدست آوردن موثرترین روش درمان، به سه گروه تقسیم بندی شدند و زمان درمان را برای هر گروه به ترتیب دو، چهار و هفت بار در هفته انجام دادند.

نتایج ازمایش در حالی که در همه گروه ها نشانه های بهبود در کاهش ارزش چربی احشایی و HbA1c مشخص بود، اما گروهی که هفت درمان در هفته بر روی آنها انجام شده بود، بیشترین مقدار کاهش چربی احشایی را بدست آوردند. این میزان کم کردن چربی به ترتیب گروه دو بار در هفته ۵٫۳۷ CM2 برای گروه چهار بار در هفته cm2 14.24 و برای گروه هفت بار در هفته CM2 16.45 را نشان داد. همچنین تمامی افرارد نشانه هایی از بهبود التهاب مزمن در بیماری کبد چرب، عملکرد بهتر کلیه ها و چربی را نشان دادند.

هرچند که این وسیله دارای شباهت کمی به صاف کننده های شکم یا همان کمربرند های لاغری دارد، ولی یک راه حل جذاب برای افراد مسن و بیماران و یا افرادی است که دچار کمتحرکی و چاقی هستند می باشد آن هم به دلیل رابط کاربری آسانی که دارد.
نتایج این تحقیق در گزارشهای علمی منتشر شده است.

منبع: دانشگاه کوماموتو

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A