دستیابی محققین ایرانی به فرایند آفت ‌زدایی غلات با دستگاه پلاسما

Print Friendly

نگهداری محصولات کشاورزی بخصوص غلات همواره مشکلات زیادی را برای کشاورزان و سوله داران به وجود آورده است، روش های زیادی برای انبار کردن غلات در انبار ها وجود دارد ولی هرکدام علاوه بر محاسن، معایبی هم به دنبال دارند. استفاده از سموم و آفت کش ها، پرتو دهی از جمله این موارد هستند که باعث نفوذ مواد سمی و پرتو ها به داخل غلات می شوند.

به تازگی محققین کشورمان موفق به دستیابی تکنولوژی استفاده از پلاسما برای آفت زدایی از محصولات کشاورزی شده اند که علاوه بر افزایش مدت انبار کردن غلات تا شش ماه، هیچگونه عارضه ای را برای این محصولات ایجاد نمی کند.

دکتر حامد نیکمرام از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این مطلب افزود: مهمترین آفات انباری بذرها را شپشک برنج، تریبولیوم و انواع لاروها تشکیل می دهند که می توانند خسارات زیادی را به کشاورزان وارد کنند. وی با اعلام توانایی طراحی و ساخت دستگاه پلاسما برای ضدعفونی بزرها، توانسته ایم گام بزرگی را در فرایند ذخیره سازی و نگه داری غلات برداریم.

روش کار این دستگاه به این صورت است که با استفاده از پلاسما که شکل چهارم ماده است و به صورت گازیونیزه شده می باشد، وقتی که غلات را از دستگاه عبور دهیم این یونهایی که دارای اختلاف پتانسیل با الکترود های موجود در دستگاه می باشند باعث از بین بردن تمامی آفات شده در حالی که هیچ اثری بر روی مواد غذایی مانند روش پرتوهای یون ساز، پرتو گاما یا اشعه ایکس بر روی مواد غذایی ندارد.

نتایج استفاده از این روش قابلیت نگهداری بذرها تا ۶ ماه بدون هیچ گونه آفتی را نشان می دهد زیرا نه لاروی دارد که تکثیر شود و نه حشره ای که بتواند مجدداً تولید مثل کند.

نیکمراد اضافه کرد با تجاری سازی این دستگاه در حال ثبت در اداره اختراعات آمریکا هستیم. این دستگاه در حال حاضر دارای سه راکتور می باشد که برای ظرفیت های بالا می توان تعداد راکتور ها را افزایش داد.

 

 

 

 

های

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A