میله های غذایی برای مهم ترین وعده غذایی فضانوردان در روز

Print Friendly

مشکل تغذیه فضانوردان از اولین فضاپیمای با سرنشین آپولو تا کنون یکی از مسائلی است که آژانس فضایی را درگیر خود کرده است. محدودیت جا، وزن و شرایط خاص استفاده مشکلاتی است که ناسا برای بر طرف کردن آن تلاش بسیاری انجام داده است. این درحالیست که غذایی که برای فضانوردان در نظر گرفته می شود باید علاوه بر داشتن تمامی مواد مغذی، رقبت به خوردن را برای هفته ها در فضانوردان ایجاد کند.

البته این مشکل تا حدودی در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) برطرف شده زیرا هربار که از زمین محموله جدیدی ارسال می شود در آن ۲۰۰ نمونه از مواد غذایی چون استیک گوشت، همبرگر، برش های میوه های تازه و حتی اسپرسو قرار دارد به جای لوله های پرشده از سیب زمینی یا پاکت های آب پرتقال.

اما وقتی که در یک کپسول تنگ مثلاً برای یک پرواز اکتشافی در فضا در حال پرواز هستید، چگونه باید غذا بخورید که هم دارای تمامی مواد لازم برای بدن باشد و هم استفاده از آن راحت و آسان باشد و هم بتوان تا مدت طولانی از این غذا ها استفاده کرد در حالی که سالم مانده اند!

space-food-1

ناسا برای برطرف کردن این مشکل بسته های میله مانند غذایی را ساخته است که علاوه بر داشتن کالری لازم در یک رژیم غذایی متعادل احتیاج به هیچ گونه فرآوری دیگر مثل پختن ندارد و بدون اتلاف وقت قابل استفاده است و از همه مهمتر تا سالها سالم باقی می مانند.

این میله های غذایی که برای وعده های مختلف غذایی مثل صبحانه نهار و شام تهیه شده است، دارای تنوع در مزه و طعم هم می باشد تا فضانوردان از خوردن غذاهایی با یک مزه یکسان و تکراری خسته نشوند.
منبع:ناسا

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A