روسیه با موفقیت آزمایش یک موشک فلج کننده ماهواره انجام داد

Print Friendly

به گفته مقامات پنتاگون روسیه با موفقیت یک موشک ضد ماهواره ای که می تواند تمامی ارتباطات نظامی و ناوبری شبکه آمریکا را مختل کند را به پایان رساند. این آزمون که بی سروصدا ۱۶ دسامبر انجام شد، در واقع سومین پرتاب موفقیت آمیز از موشک Nudol PL-19 بود که با توجه به گزارش مقامات عالی رتبه پنتاگون، وابستگی آمریکا به شبکه های ماهواره ای – و عدم دارا بودن سلاح های ضد ماهواره ای مشابه – باعث می شود که ایالات متحده در اصل به یک هدف آسان در فضا قلمداد شود.

اگرچه روسیه ادعا می کند که موشک های Nudol برای مقاصد دفاعی در برابر سلاح های دشمن طراحی شده و استفاده می شنود، اما پنتاگون آنها را به عنوان سلاح های ضد ماهواره ای طبقه بندی می کند. و مقامات اطلاعاتی آمریکا تخمین می زنند که روسها می توانند از آن برای حملات ضد ماهواره ای در برابر عملیات نظامی ایالات متحده استفاده کنند، درحالی که آمریکا تمامی مقاصد نظامی خود از طریق ماهواره ها انجام می دهد و با این کار نیروی نظامی آمریکا زمین گیر خواهد شد.

مارک اشنایدر از سیاست گذاران سابق تسلیحات استراتژیک پنتاگون می گوید: “به طور بالقوه، می تواند شکست ما را در یک درگیری شدید متصور شد که می توان منجر به از دست دادن کامل شبکه GPS و یا تخریب جدی آن شود، در حالی که تمام موشکهای متعارف کروز دوربرد موجود و عملکرد بسیاری از سلاح های هدایت شونده دقیق در این شرایط از بین خواهد رفت.”

در حالی که ایالات متحده گام هایی را برای حرکت به سمت جدایی از وابستگی به GPS برداشته است، ارتش روسیه نیز قصد دارد برای مقابله با آن یک سیستم متراکم موشکی زمینی ایجاد کند. هرچند پنتاگون به احتمال زیاد به دنبال قابلیت های ضد ماهواره ای جدید می باشد، و درحالی که پیشنهاد نیروی هوایی برای ساخت لیزر ضد ماهواره ای سال پیش مسکوت ماند، ظاهرا دیگر برنامه های ضد ماهواره ای از اواخر دهه هشتاد به بعد در دستور کار پنتاگون نبوده است.

در همین حال و فراتر از آزمایش موشک Nudol، روسیه و چین هر دو بنا به گزارش های موثق در حال توسعه دیگر سلاح های فرامداری مانند لیزر ضد ماهواره و ماهواره کوچکتر که قادر به حمله فیزیکی به زیرساخت های فضای امریکا می باشد هستند.

منبع: Washington Free Beacon

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A