طرح مکالمه نامحدود اپراتورها متوقف شدند

Print Friendly, PDF & Email

زهرا رفیعی: با دستور سازمان تنظیم مقررات پس از این بسته‌های مکالمه نامحدود از سوی اپراتورهای تلفن همراه فعال نمی‌شود.

درحالی‌که در بسیاری از کشور‌ها مکالمات درون‌شبکه‌ای در اپراتور‌ها رایگان است، طرح‌های تشویقی اپراتور‌ها برای مکالمه نامحدود از سوی سازمان تنظیم مقررات مسدود شده است. این طرح‌های تشویقی که در همراه اول، ایرانسل و رایتل با عناوین «هدف رو بزن»، «مکالمه شگفت‌انگیز» و «دِکا» معروفند، ظاهرا با درخواست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به پایان رسید. این در حالی است که اجرای این طرح‌ها به سود مشترکان بود و استقبال زیادی از آنها می‌شد. مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات درباره این تصمیم سازمان تنظیم مقررات به همشهری می‌گوید: «اصولا طرح‌های تشویقی کوتاه‌مدت است و در هیچ جای دنیا طرح تشویقی به یک روال تبدیل نمی‌شود. این طرح نیز سرانجام در زمان کوتاهی در آینده متوقف می‌شد اما طرح‌های دیگری جایگزین آن خواهد شد.»

داوود زارعیان این سؤال را که آیا اجرا شدن طرح‌های تشویقی نیاز به تأیید سازمان تنظیم مقررات دارد، چنین پاسخ می‌دهد: «معمولا اپراتور‌ها طرح‌های تشویقی خود را اجرا می‌کنند و درصورتی که نوعی دامپینگ انجام شده و به فضای رقابتی خدشه وارد کرده باشد، سازمان ناظردستور توقف طرح را می‌دهد. احتمال می‌دهم که یکی از اپراتور‌ها دامپینگ انجام داده باشد.»
منظور از دامپینگ در خدمات مخابراتی این است که ارائه‌دهندگان خدمات مخابراتی سرویسی را بسیار ارزان‌تر از رقیبان خود ارائه دهند به‌طوری که فضا ضد‌رقابتی شود.

سازمان تنظیم مقررات درباره متوقف‌شدن ارائه این خدمات به رسانه‌ها اعلام کرد که در جلساتی که مسئولان این سازمان با مدیران ۳ اپراتور تلفن همراه داشتند، روی این نتیجه توافق شد که ادامه طرح‌های مکالمات نامحدود ۳ اپراتور باعث به هم ریختن بازار و ضد‌رقابت خواهد شد. این طرح‌ها برای کسانی که در میانه ‌ماه طرح را فعال کرده‌اند تا پایان‌ماه فعال است و پس از آن دیگر تمدید نمی‌شود. اگرچه این طرح تشویقی در اپراتور‌های دوم و سوم هم با شرایط و ارقام متفاوت اجرایی شده اما به نظر می‌رسد که این طرح بیشتر به مذاق مشترکان اپراتوری خوش آمد که بیشترین تعداد را دارد. رایگان‌شدن مکالمات درون‌شبکه‌ای آنچنان که در کشور‌های دیگر دائمی و نه طرحی تشویقی است، به گفته دکتر زارعیان در ایرا‌ن‌شدنی نیست. وی دراین‌باره می‌گوید: «در این کشور این نظام مبتنی بر پرداخت حق اشتراک ثابت به‌صورت ماهانه است. در ایران آبونمان ماهانه مشترکان بسیار پایین است. همراه اول برای تغییر این رویکرد طرح جدیدی را پیشنهاد داده است تا براساس آن هر مشترک ساکن در مناطق روستایی به‌طور تقریبی ۳هزار تومان و مشترک در شهر ۱۰هزار تومان در ‌ماه پرداخت کند و کلیه خدمات درون‌شبکه‌ای را به‌صورت رایگان دریافت کند. این نظام تعرفه‌گذاری باید آرام‌آرام تغییر کند.»

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A