دريافت خون بدون محدوديت گروه خوني!

Print Friendly, PDF & Email

در علم پزشکي گروه خوني O مي تواند به همه خون بدهد، ولي فقط بايد از گروه خوني O خون دريافت کند. در صورتي که گروه خوني A تنها مي تواند به گروه خوني AB و A خون بدهد. اين مصداق براي گروه خوني B هم همينطور است. حالا با تحقيقات جديد ممکن است بزودي بتوان هر نوع خوني را به هر گروه خون ديگري انتقال داد، بدون هيچ عوارض و بيماري. براي اين کار بايد خوني داشت که هيچکونه آنتي ژن A يا B نداشته باشد.

دانشمندان يا استفاده از آنزيم نوعي باکتري به نام clip توانستند آنتي ژنهاي A و B را از سلولهاي خون جدا کرده، که بتوان از اين خون براي هر فرد با هر گوروه خوني استفاده کرد. ولي يک مشکلي که وجود دارد و آن نياز به مقدار زياد آنزيم است براي اين کار.

در يک اقدام تازه تر يک گروه از محققين در مرکز تحقیقات خون دانشگاه بریتیش کلمبیا  یک آنزیم “جهش یافته” که بسیار موثرتر از روش قبلي عمل ميکند ایجاد کرده اند.

آنها براي بدست آوردن اين آنزيم با ايجاد جهش در ژن باکتری و قطع کردن کدهايي که باعث برگردانده شدن اين آنزيمها مي شوند، و انجام این عمل برای پنج نسل، يک آنزیم بدست آوردند که ۱۷۰ بار نسبت به آنتی ژن اصلي موثرتر است.

در تست های آزمایشگاهی، اين آنزیم نشان داد که باعث حذف بسیاری از آنتی ژن ها در نوع A و B خون شد. با این فن آوری می توان در انسان انتقال تمام خون ها انجام شود بدون هيچ مشکلي، ولي براي اينکه بتوان به نقطه​ای رسيد که باعث حذف تمام قندهاي پیشرفته – حتی چند آنتی ژن ناسازگار در یک انتقال که هنوز هم می تواند بسیار مضر باشند برسند بايد تلاش بيشتري انجام شود.

در يک مقاله پژوهشی که اخیرا در مجله انجمن شیمی آمریکا منتشر شده. دانشمندان در سایر موسسات در حال توسعه هر دو خون مصنوعی و خون در آزمایشگاه هستند.

برگرفته از University of British Columbia, American Chemical Society

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A