تبلت هایی برای روشن دلان، با استفاده از تکنولوپی هوای فشرده

Print Friendly, PDF & Email

شما حتماً از خط بریل آگاهی دارید، این خط که از تعدادی نقطه تشکیل شده برای افراد نابینا قابل خواندن و نوشتن است، حالا تصور کنید که یک فرد روشندل بخواهد یک کتاب بخواند! هر صفحه از این کتاب چقدر بزرگ باید باشد با چه حجمی و … خیلی مشکل است، خب این مشکل خواندن کتاب، برای نوشتن یک صفحه هم مشکلات خیلی بیشتری  روبروی این افراد است. برای این کار دستگاههای که قابلیت تایپ بریل دارند، دارای سوزنهای ریزی هستند که از زیر توسط یک موتور الکتریکی به جلو هل داده می شود تا بر روی کاغذ اثر بگذارند، برای هر سوزن یک موتور لازم است. بنابراین این دستگاه باید خیلی بزرگ، سنگین و گران باشد. همچنین پیچیدگی خیلی زیادی دارد که کار تعمیر و نگه داری آنرا به مراتب دشوارتر و سخت تر می کند.

ولی به تازگی در دانشگاه میشیگان به لطف فناوری جدید، یک صفحه مثل صفحه تبلت ها ساخته شده که به راحتی قابل تغییر متون می باشد. این فناوری که با استفاده از هوای فشرده یا مایع عمل می کند و قادر است به راحتی تغییر کند، تا کاربر بتواند بدون سختی هر متنی را که می خواهد بخواند.

پروفسور Sile O’Modhrain که سرپرستی این تیم را برعهده دارد گفت: در این فناوری با استفاده از یک پمپ کوچک، هوا یا مایع را در زیر صفحه ای که از جنس لاستیک است، فرستاده می شود و با برجسته شدن نقاط مشخص خط قابل خواندن می شود. حتی با این تکنولوپی می توان اشکال ساده گرافیکی را به نمایش در آورد.

این نمونه که اولین نمونه از این نوع صفحات است، انقلاب بزرگی را ایجاد کرده که به گفته پروفسور سایل در آینده با استفاده از فناوری مشابه phorm آیپد مینی، که باعث لمس کردن نقاط موقط سوزنی ریزی در هر نقطه از صفحه می شود، بتوان متن را خیلی سریع خواند.

سیستم مشابهی هم در دانشگاه کارولینای شمالی در حال بررسی است

 

منبع: دانشگاه میشیگان از طریق فناوری MIT 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A