خداحافظ آمپول بی حسی دندان!

Print Friendly, PDF & Email

به همان اندازه که پرکردن دندان، درمان ریشه و یا جراحی دندان ترسناک است، آمپول بی حسی هم ترس دارد. بی حسی که توسط سوزن ایجاد می شود بیشتر اوقات باعث بی حسی در نواحی از فک و صورت هم می شود که گاهی بروز مشکلاتی را برای نقاطی از دهان که نزدیک محل بی حسی است می شود. مثل آسیب دیدن بافت دهان.

به تازگی دانشمندان دانشگاه سائوپائولو در برزیل روش جدیدي را اختراع کرده اند که در آن، ابتدا داروهای بیهوشی پریلوکائین هیدروکلراید و لیدوکائین هیدروکلراید را به یک پلیمر خاص می چسبانند، و به شکل یک هیدروژل در می آورند. این ژل را در مخاط دهان قرار مي دهند و با استفاده از يک جريان خيلي ضعيف در موقعيت مورد نظر، که هيچگونه دردي ندارد و طي فرايند یونتوفورزیس باعث مي شود که ۱۲ برابر بيشتر از موارد مشابه، مواد هیدروکلراید پریلوکائین به بافت نفوذ کند، و باعث بي حسي شود. در اين روش هم سرعت واکنش بيشتر و هم زمان اثردهي مواد بي حسي بيشتر مي شود. دانشمندان در حال حاضر در حال توسعه دستگاه ion tophore tic به شکل خاص، برای استفاده در دهان هستند.

پروفسور رناتا فونسکا گفت: در چند سال گذشته تحقيقات زيادي براي توسعه سيستم هاي دارورساني براي درمان بيماري هاي مختلف پوستي و چشمي انجام شده، ولي به دليل حساسيت چشم و پوست، و نحوه رساندن دارو به آنها همواره چالش بزرگي پيش روي محققين بوده. حالا با استفاده از فناوري نانو يا یونتوفورزیس و يا اسنوفورسيس مي توان دارو را با استفاده از امواج صوتي متورکز شده انتقال داد.

 

 

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A