بدست آوردن کالري مواد غذايي با استفاده از دوربين گوشي هوشمند!

Print Friendly, PDF & Email

هم‌اکنون بسیاری از برنامه‌ها مي​توانند ميزان کالري موجود در غذا ها را نشان دهند. اين محاسبه با توجه به داشتن، وزن، مقدار و نوع غذا ميسر است. پس شما هنگام خوردن غذا بايد، وزن و اندازه آنرا بدانيد تا ميزان کالري آن محاسبه شود.

در این​جا دانشگاه واشنگتن NutriRay3D را معرفي کرد. با استفاده از یک تلفن هوشمند، يک نرم ​افزار و يک حسگر کوچک، مثل چوب جاز، از نور لیزري که به غدا تابانده مي شود، مي​توان به راحتي ميزان کالري غذايي را که در بشقاب است را محاسبه کرد، بدون داشتن اندازه و نوع و ميزان غذا.

اين يک نمونه اوليه از NutriRay3D است، اما وقتی کاملا توسعه یافته شود، سخت‌افزار آن که شامل یک ماژول اسکن لیزر کوچک است به راحتي به تلفن متصل مي شود. در اين حالت کاربر مثل زماني که عکاسي مي کند با گرفتن دوربين بر روي غذا، با استفاده از نور ليزري که تابانده مي شود و بازخورد آن، به راحتي مي تواند ببيند که غذايي که اسکن کرده از چه موادي تشکيل شده، و اجزاء آن به جزء مشخص مي شود. ميزان شکر، کربوهيدرات، فيبر و خلاصه تمامي ارکان سازنده ماده غذايي.

کالري غذا

اين برنامه امروز قادر به تشخيص ۹۰۰۰ ماده غذايي مي باشد که کاربران مي توانند بصورت دستي مواد جديدي را که در بانک اطلاعاتي آن وجود ندارد را اضافه کنند.

در تست های آزمایشگاهی از نمونه اولیه فعلی، محتوای تغذیه ای غذاهای مختلف را با دقتي بین ۸۷٫۵ تا ۹۱ درصد تخمین زده است. و اين خيلي بهتر و دقيق تر از بروشورهايي است که بر روي مواد غذايي وجود دارد و آنچه که خود فرد محاسبه مي کند.

یک تیم از دانشمندان دانشگاه واشنگتن و عده​اي از دانش آموزان در حال حاضر يک کمپين راه اندازی کرده​اند، برای جذب سرمایه، تا فناوري آن​را تجاری سازی کنند. که تاکنون ۲۴۰ دلار جمع آوري شده، و اگر شما یک ماژول از NutriRay3D را زماني که به توليد انبوه رسيد مي​خواهيد، ميتوانيد به اين کمپين به پيونديد.

منبع:University of Washington, Indiegogo

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A