تغذيه مناسب فصل سرما

Print Friendly, PDF & Email

با شروع فصل سرما، اهميت افزايش سيستم ايمني بدن افزايش مي يابد. يکي از پيشگيرانه ترين راه براي مقابله با سرما، انتخاب تغذيه مناسب براي افزايش قدرت بدني است.

در ادامه به ۵ نوع ماده خوراکي اشاره مي کنيم که مي توانند سلاح مناسبي براي مقابله با سرما باشند.

با ديجيت همراه باشيد.
اسدهاي چرب امگا-۳

spinachيکي از بهترين سلاح ها براي مجهز کردن بدن براي مقابله با سرما، استفاده از اسيدهاي چرب امگا-۳ است که به آن «چربي نوع خوب» مي گويند. يکي از بهترين منابع براي پيدا کردن امگا-۳ ماهي هاي چربي دار هستند مثل: سالمون و ساردين. اما افرادي که به خوردن ماهي علاقه اي ندارند نگران نباشند چرا که آجيل و دانه ها هم داراي مقدار بالايي از امگا-۳ هستند که البته سازگاري زيادي با ذائقه ما ايرانيان دارد. در ميان آجيل ها، گردو بيشترين ميزان امگا-۳ را دارا مي باشد و در ميان دانه ها نيز، تخم کتان(به ويژه روغن تخم کتان) بيشترين ميزان امگا-۳ را داراست. پس از تخم کتان، مي توان به شاهدانه اشاره کرد که البته بازهم با مذاق ما ايرانيان بسيار سازگار است. مژده اي هم براي دوستداران سبزيجات داريم و اينکه سبزيجات داراي برگ پهن حاوي مقادير بالاي امگا-۳ هستند که در رأس همه ي آنها اسفناج قرار دارد که البته ما ايرانيان در غذاهاي بسياري مثل خورش آلو اسفناج، براني اسفناج و انواع آش از آن زياد استفاده مي کنيم.

 

ويتامين D

vitamin-d

براي مقابله با سرما ويتامين D سلاح پرقدرتي است که آن را به ميزان زياد مي توان از نورخورشيد به دست آورد. ولي در برخي مناطق که زمستان هاي ابري دارند استفاده از نورخورشيد دائمي نيست از سوي ديگر غذاهاي کمي هستند که حاوي اين ويتامين مي باشند اما تخم مرغ و ماهي هاي چربي دار(سالمون و ساردين) داراي مقاديري ويتامين D هستند. اما در مورد کساني که به واسطه آلرژي يا دلائل پزشکي ديگر قادر به استفاده از تخم مرغ يا ماهي نيستند، پزشک مکمل هاي ويتامين D را تجويز مي کند.
به خاطر داشته باشيد که مصرف مکمل ويتامين D بايد بسيار محتاطانه و جداً زير نظر پزشک مصرف گردد و مصرف خودسرانه ي آن صدمات جبران ناپذيري بر بدن شما وارد خواهد کرد.

 

ويتامين B

dairy-products

ويتامين B محققين دريافته اند که انواع ويتامين B براي مقابله بدن با فصل سرما بسيار سودمند هستند که البته ويتامين B3 از همه ي آنها قوي تر است. همچنين اسيدفوليک نيز بسيار کارآمد مي باشد. ويتامين B را مي توان در آووکادو و تخم مرغ پيدا کرد.

ويتامين B12 به مقدار زياد در گوشت، لبنيات و تخم مرغ يافت مي شود.

بنابراين محققين به کساني که رژيم غذايي گياهخواري دارند و از مواد ياد شده استفاده نمي کنند، توصيه مي نمايند که حتماً زير نظر پزشک از مکمل ها استفاده نمايند.

 

وتامين C

ويتامين c

امروزه هر شخص درباره اهميت ويتامين C در مقابله با سرما مي داند. ويتامين C خاصيت آنتي اکسيداني بسيار بالايي دارد. بسياري از ما وجود ويتامين C را فقط در مرکبات مي دانيم اما خوب است بدانيد که ويتامين C در سبزي هايي با برگهاي بزرگ مانند اسفناج به وفور يافت مي شود. از ديگر منابع غني از ويتامين c مي توان به جعفري، کلم بروکلي، کلم سنگ و گل کلم اشاره نمود.

 

منيزيم

منيزيم

منيزيم از مواد معدني مهم براي افزايش سيستم ايمني بدن و جلوگيري از استرس و افسردگي است. اين ماده در سبزي هاي برگدار، ماهي و آجيل يافت مي شود. به گفته ي محققين اگر مواد معدني همراه با ويتامين ها مصرف شوند، تأثير بسزايي در بالا بردن سيستم ايمني بدن در مقابله با سرما دارند و تحمل سرماي زمستان را آسانتر مي سازند.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A