دستبندی که با استفاده از عرق بدن، سلامتي شما را مي سنجد!

Print Friendly, PDF & Email

يک مثل قديمي هست که مي گويد “رنگ رخساره خبر از سر نهان مي دهد” امروزه دانشمندان با استفاده از عرق بدن و تجزيه و تحليل اطلاعات آن به نکات جالبي در باره ميزان سلامتي فرد دست يافته اند، که خبر از سر نهان افراد است.

علی جاوی، استاد مهندسی برق از دانشگاه برکلی مي گويد: عرق انسان حاوی اطلاعات فیزیولوژیکی غنی​اي است ، که اگر بتوان با استفاده از سنسورهاي پوشيديني و غير تهاجمي به اين اطلاعات دسترسي پيدا کرد مي توان وضعيت سلامت بدن را به خوبي دريافت.

در اين راستا يک تيم تحقيقاتي به سرکردگي استاد علي جاوي بر روي يک دستبند کار مي کنند که با داشتن سنسورهايي به خوبي مي تواند با اندازه گيري پارامتر هاي موجود در عرق پرداخته و با ارسال اين اطلاعات به يک گوشي هوشمند و پردازش آن به ميزان سلامتي بدن فرد دست يابند.

اين دستبند که از يک مدار انعطاف پذير ساخته شده داراي سنسورهايي است که مي تواند به اندازه گيري ميزان متابوليک گلوکز و لاکتان و الکتروليتهاي که اندازه سديم و پتاسيم را به همراه درجه حرارت بدن فرد را بدست مي آورد مجهز است.

سنسور عرق

اين دستبند با اندازه گيري پارامتر هاي چون غلظت و ميزان مواد بيوشيميايي در عرق، قادر به تشخيص وضعيت فيزيکي فرد است. مثلاً با بررسي ميزان سديم و پتاسيم ميزان آب بدن را تشخيص مي دهد و با بررسي ميزان لاکتان شدت خستگي عضلاني را مشخص مي کند.

تيم تحقيقاتي سنسور جديد خود را با نصب بر روي مچ بند، توسط ده ها تن از داوطلب سراسر جهان در تمرينات مختلفي از جمله پياده روي، دوچرخه سواري ثابت و متحرک آزمايش کردند. اطلاعات بدست آمده توسط يک برنامه به نام synched جمع آوري شد، اين اطلاعات حاوي مطالبي در مورد فيزيولوژي افراد آزمايش شده بود، که به روشي غير تهاجمي بدست​ آمده بود. در حالت عادي براي بدست آوردن اين اطلاعات بايد با گرفتن خون از بدن اين افراد، اطلاعات را بدست مي آورد.

اين فناوري دريچه اميدي بر روي افرادي که مي خواهند همراه از سلامتي بدن خود مطلع باشند، در حالي که نياز به انجام انواع آزمايشات نباشد، گشوده است. همچنين روش نويني براي انجام تحقيقات گروهي بر روي سطح متابوليک حياتي و الکتروليت افراد سالم بدست بياورند.
این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.

منبع:UC Berkeley   Nature

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A