درباره ويروس زيکا ZIKA VIRUS

Print Friendly, PDF & Email

از «زيکا» چه مي دانيد؟   ZIKA VIRUS

زيکا نوعي ويروس است که بر اثر گزيده شدن توسط نيش پشه اي به نام آديس اجيپتي (Aedes Aegypti)آلوده به اين ويروس به انسان منتقل مي شود. منشأ اين بيماري آمريکاي لاتين مي باشد و به شدت درحال گسترش به کشورهاي حوزه ي کارائيب مي باشد.

ويروس زيکا براي اولين بار در سال ۱۹۴۷ در جنگل زيکا واقع در اوگاندا شناسايي شد و همانند ويروس دنگي، ويروس نيل غربي و تب زرد مربوط به مناطق گرمسيري است. انتشار این ویروس تا سال ۲۰۰۷ به آفریقا و آسیای جنوب شرقی محدود بود و توجه زيادي به آن نمي شد.

این ویروس تا سال ۲۰۱۴ فقط در آفریقا، آسیای جنوب شرقی و جزایر اقیانوس آرام شیوع یافته بود. تا اين که ویروس زیکا تا ماه مه ۲۰۱۵ به برزیل راه يافت و منجر به اعلام وضعيت اضطراري شد.

 

راه انتقال

پشه با مکيدن خون بيمار آلوده به اين ويروس و گزيدن شخص سالم، اين بيماري را به او منتقل مي کند و جالب است بدانيد که اين ويروس در بدن پشه ي ناقل بيماري ايجاد نمي کند.

 

علائم

علائم شايع اين بيماري عبارتند از تب، درد مفاصل، بثورات جلدي توأم با خارش و ورم ملتحمه(قرمزي چشم)

شواهد نشان مي دهد که بين آلوده شدن به اين ويروس و ابتلاي نوزادان به «ميکروسفالي» يا همان(کوچکي غيرطبيعي مغز و جمجمه) ارتباط مستقيمي وجود دارد. (در بيماري ميکروسفالي، مغز رشد کافي نمي کند و در نتيجه جمجمه کوچکتر ازحد معمول است و به سمت عقب تمايل دارد که اينها منجر به معلوليت ذهني و ناتواني هاي حرکتي خواهد شد. بر اثر مرور زمان مغز اين افراد کوچک وکوچک تر شده و در نهايت به فوت شخص مي انجامد.)

 

درمان

متأسفانه در حال حاضر هيچ دارو يا واکسني براي درمان اين بيماري در دسترس نيست و تنها راهکار، در امان ماندن از گزيده شدن توسط پشه ي ناقل است! که از آن جمله مي توان به سم پاشي کردن و استفاده از پشه بند اشاره کرد.

هشدار

محققين برزيلي دريافتند که اين ويروس صدمات جبران ناپذيري بر جنين مادران باردار به وجود مي آورد که همانا ابتلا به بيماري «ميکروسفالي» يا همان(کوچکي غيرطبيعي مغز و جمجمه) است. بنابراين مادران باردار مي بايست اقدامات پيشگيرانه ي جدي تري انجام دهند. حتي به زنان کشورهاي درگير اين بيماري توصيه شده که تصميم به بارداري خود را شش ماه تا يکسال به تعويق بيندازند.

در اينجا تصاويري از مبتلايان به اين بيماري را مشاهده مي فرماييد.

توجه توجه توجه!!!

ديدن اين تصاوير به خانم هاي باردار و افراد حساس به هيچ وجه توصيه نمي شود!

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

ورم ملتحمه چشم بر اثر ابتلا به ويروس زيکا

ورم ملتحمه- زيکا

بثورات جلدي بر اثر ابتلا به ويروس زيکا

بثورات جلدي- زيکا

مبتلايان به مکروسفالي

مکروسفالي- زيکا

مکروسفالي -زيکا

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A