ماکروسافت در حال آزمون ديتاسنترهاي (مرکز داده) زير آب براي صرفه جويي در انرژي

Print Friendly, PDF & Email

مایکروسافت در حال برنامه ریزی براي انتقال ديتا سنتر ها به دها متر زیرسطح آبهاي کاليفرنيا تحت نام پروژه ناتیک (Natick)، به منظور مقابله با هزینه های بالای انرژی و کنترل کربن در محيط زيست است.

همانطور که مي​دانيد ديتاسنترها مقدار بسيار زيادي گرما توليد مي کنند، و براي خنک شدن نياز به تهويه هوا دارند، که اين عامل هزينه هاي مالي زيادي را براي مراکز IT و شرکت هايي چون ماکروسافت دارد و خسارات جبران ناپذيري براي محيط زيست بوجود مي آورند.

ماکروسافت داراي بيش از ۱۰۰ واحد ديتا سنتر در سراسر دنيا است، که بيش از ۲۰۰ خدمت آنلاين را ارائه مي دهند، و به سرعت نيز در حال افزايش هستند. در واقع با انتقال ديتا سنترها به زير آب، علاوه بر کاهش هزينه هاي انرژي مصرفي براي خنک کردن که سالانه بالغ بر ۱۵ بيليون دلار مي باشد، بتواند به راحتي خدمات جديدتري را با قيمت هاي پايين تري در اختيار کاربران خود قرار دهد.

به گفته نيويورک تايمز، ايده اوليه اين پروژه در سال ۲۰۱۳ توسط يکي از کارمندان ماکروسافت که زماني در يکي از زيردريايي هاي نيروي دريايي ايالات متحده خدمت مي کرده ارائه شد. و ماکروسافت با ايجاد يک تيم براي شناخت راه هايي براي قراردادن کامپيوتر ها در زير آب و تحقيق در اين باره به نتايج جالبي دست يافت تا اينکه در اواخر سال ۲۰۱۴ با اجراي اوليه پروژه ناتيک به موفقيت هايي نيز دست يافتند.

اجراي اين پروژه به قراردادن لوله هاي فيبر نوري قطوري در بستر دريا براي انتقال داده ها منجر شد.

ماکرو سافت با همکاري يک شرکت ديگر که در زمينه مسائل اقيانوس ها تحقيق و مطالعه دارد در حال اجراي پروژه بزرگتري هستند که قرار است تا سال ۲۰۱۷ به بهره برداري برسد. اين سيستم سه برابر نمونه ناتيک است و قرار است در نزديکي فلوريدا و يا شما اروپا اجرايي شود.

خطرات و تهديدات

با وجود مزایای زیست محیطی بالقوه و صرفه جویی در هزینه ها، عوارض جانبی اين سیستم هنوز به تجزیه و تحلیل بيشتر نياز دارد، و تاثیر آن ممکن است در زیستگاه طبیعی زندگی دریایی یک چالش نگران کننده ايجاد کند. افزايش مصنوعي دمای اقیانوس می تواند باعث بروز اخلال در اکوسیستم دریایی و تهدیدي براي موجودات آن باشد.

از ديگر روشها قرار دادن مراکز داده در آب و هوای سردتر است، با این حال، اين روشها به آرامی در حال تبدیل شدن به یک روند رو به کاهش هزینه های انرژی است، که قطعا یک گام به جلو مي باشد.

فیس بوک یکی از جديدترين شرکت هاي IT ، مراکز داده خود را در لولی سوئد قرار داده که با استفاده از برق​آبی تجدید پذیر و هواي طبیعی خنک مي شود.

فن آوری اطلاعات ناتیلوس نیز یک مرکز داده شناور است، که توسط نیروی دریایی ایالات متحده استفاده می شود.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A